2012 Offie Award Winners

Best Male Performance
Aden Gillett in Accolade at the Finborough
Trystan Gravelle in Honest at the Queen’s Head Pub
Michael Matus in The Baker’s Wife at the Union
David Wilson Barnes in Becky Shaw at the Almeida

Best Female Performance
Kelly Burke in Zelda at the Charing Cross Hotel
Vicky Campbell in I Am A Camera at the Rosemary Branch
Lisa Dillon in Knot Of The Heart at the Almeida
Vinette Robinson in Tender Napalm at the Southwark Playhouse

Best New Play
Knot of The Heart by David Eldridge at the Almeida 
Mogadishu by Vivienne Franzmann at the Lyric Hammersmith
The Kitchen Sink by Tom Wells at the Bush

Most Promising New Playwright
Luke Barnes for Chapel Street at the Old Red Lion 
Rob Hayes for A Butcher of Distinction at the Cock Tavern
Dawn King for Foxfinder at the Finborough

Best Director
Henry Bell for Three Farces at the Orange Tree 
Blanche McIntyre for Accolade at the Finborough
Robert McWhir for Ragtime at the Landor

Best Lighting Designer
Howard Hudson for Burlesque at the Jermyn Street, Ragtime and Hired Man at the Landor
Alex Wardle for Uncle Vanya at the Arcola
Phil Webb for Henry VI Part I at the Rose Bankside

Best Set Designer
William Dudley for Snake in The Grass at the Print Room 
Ruth Sutcliffe for Kingdom of Earth at the Print Room
Takis for His Teeth at Only Connect

Best Sound Designer
Neil Alexander for Snake in The Grass at the Print Room
Carl Prekopp for Macbeth at the Crypt of St Andrew
Dave Price for FEN at the Finborough

Best Costume Designer
Richard Kent for Mixed Marriage at the Finborough
Vissey Safavi for I Am A Camera at the Rosemary Branch
Martin Thomas for Ragtime at the Landor

Best Choreographer
Joe Darke for Bound at the Southwark Playhouse
Drew McOnie for Dames at Sea at the Union Theatre
Lee Proud for Guys and Dolls at Upstairs at the Gatehouse

Best Ensemble
Mogadishu (Cast of School) at the Lyric Hammersmith
Ragtime at the Landor
Tell Them That I am Young and Beautiful at the Arcola

Best Production
Accolade at the Finborough
Knot of The Heart at the Almeida
Shalom Baby at Theatre Royal Stratford East

Best Production for Young People
A Very Old Man With Enormous Wings at the Little Angel
Noah’s Ark at the Blue Elephant
The Tin Soldier by Tangere Arts at the Unicorn

Best Entertainment
Sleeping Beauty at Above The Stag
Sixty-six Books at the Bush and Westminster Abbey
This is Where We Got To When You Came In at the Bush

Best New Musical
Burlesque at the Jermyn Street 
La Ronde at the Rosemary Branch
Little Women at the Lost Theatre

Best Musical Production
Parade at the Southwark Playhouse
Ragtime at the Landor
The Hired Man at the Landor

Best Artistic Director
Neil McPherson at the Finborough
Rob McWhir at the Landor
Sasha Regan at the Union

Best Producer
Richard Jordan of Richard Jordan Productions Ltd
Danielle Tarento
Will Young and Ben Monks of Supporting Wall

Special Achievement Award 
Sam Walters at the Orange Tree

AND THE WINNERS OF THE PUBLIC VOTE WERE……….

PEOPLE’S FAVOURITE MALE PERFORMANCE 
Joe Sims in As We Forgive Them at The Arcola

PEOPLE’S FAVOURITE FEMALE PERFORMANCE
Evelyn Adams in Count Oederland at The White Bear

BEST THEATRE BAR
The Soho in Central London
The Kings Head in North London
The Young Vic in South East London
The Arcola in East London
The Lyric Hammersmith in North West London
The Finborough in South West London

BEST FOODIE EXPERIENCE 
The Menier Chocolate Factory in Central London
The Almeida in North London
The Young Vic in South East London
Theatre Royal Stratford East in East London
The Riverside Studios in North West London
The Finborough in South West London

MOST WELCOMING THEATRE
Southwark Playhouse in Central London
The Almeida in North London
The Young Vic in South East London
The Arcola in East London 
The Tricycle in North West London
The Finborough in South West London

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *