Winners of The Stage Debut Awards 2017

The Joe Allen Best West End Debut

WINNER: Andrew Polec for Bat Out of Hell at the London Coliseum
John Boyega for Woyzeck at the Old Vic
Anthony Boyle for Harry Potter and the Cursed Child at the Palace Theatre
Andy Karl for Groundhog Day at the Old Vic
Audra McDonald for Lady Day at Emerson’s Bar and Grill at Wyndhams Theatre
Imogen Poots for Who’s Afraid of Virginia Woolf? at the Harold Pinter Theatre
Amber Riley for Dreamgirls at the Savoy Theatre
Charlie Stemp for Half a Sixpence at the Noel Coward Theatre

Best Actor in a Play
WINNER: Abraham Popoola for Othello at Tobacco Factory Theatres, Bristol
Jack Archer for Nivelli’s War at the Lyric Theatre, Belfast
TJ Jones for The Seven Acts of Mercy at the Swan Theatre, Royal Shakespeare Company
Kenneth Omole for Assata Taught Me at the Gate Theatre, London

Best Actress in a Play Sponsored by Pauline Quirke Academy at PQA Studios London
WINNER: Grace Molony for The Country Girls at the Minerva Theatre, Chichester
Anya Chalotra for Much Ado About Nothing at Shakespeare’s Globe, London
Kellan Frankland for The House of Bernarda Alba at the Royal Exchange, Manchester
Jess Peet for Alice in Wonderland at the Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best Actor in a Musical Sponsored by Encore Radio
WINNER: Samuel Thomas for Allegro at Southwark Playhouse, London
Adam J Bernard for Dreamgirls at the Savoy Theatre, London
Ben Hunter for The Girls at the Phoenix Theatre, London
Daniel Urch for 110 in the Shade at Ye Olde Rose and Crown, London

Best Actress in a Musical Sponsored by The Other Palace
WINNER: Miriam-Teak Lee for On the Town at Regent’s Park Open Air Theatre, London
Chloe Carrington for Hair at Hope Mill Theatre, Manchester
Emily Hughes for Fiddler on the Roof at Everyman Theatre, Liverpool
Siena Kelly for On the Town at Regent’s Park Open Air Theatre, London

Best Composer Sponsored by Trafalgar Entertainment Group
WINNER: Dan Gillespie Sells for Everybody’s Talking About Jamie at the Crucible Theatre, Sheffield
Jonah Brody for Removal Men and This Beautiful Future at the Yard, London
Ruth Chan for Snow in Midsummer at the Swan Theatre, Royal Shakespeare Company, Stratford-upon-Avon
MJ Harding for Removal Men at the Yard, London
Stephen Jackson for Roller Diner at the Soho Theatre, London

Best Designer Sponsored by Robe
WINNER: Rosie Elnile for The Convert at the Gate Theatre, London
Joshua Gadsby for Dreamplay at the Vaults, London and Still Ill at the New Diorama, London
Simon Spencer for The Tempest at the Royal Shakespeare Company, Stratford-upon-Avon
Jessica Staton for Extra Yarn at the Orange Tree Theatre, London

Best Director Sponsored by See Tickets
WINNER: Lekan Lawal for Betrayal at Derby Theatre, Derby
Sean Aydon for Richard III at the Rosemary Branch, London
Alexander Lass for 46 Beacon at Trafalgar Studios 2, London
Lynette Linton for Assata Taught Me at the Gate Theatre, London

Best Writer
WINNER: Katherine Soper for Wish List at the Royal Exchange, Manchester, and Royal Court Theatre, London
Titas Halder for Run the Beast Down at the Marlowe Theatre, Canterbury and Finborough Theatre, London
Asif Khan for Combustion at Tara Arts, London
Victoria Willing for Spring Offensive at the Clapham Omnibus, London

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *