Winners of the 2018 Olivier Awards

No real big surprises here though it was a shame that Hamilton’s success (7 awards in total) crowded out Everybody’s Talking About Jamie from nabbing anything. Particularly pleased to see Terera and Atim’s efforts recognised, it’s almost like I saw it coming…

Best New Play 
The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER
Ink: Almeida (& Duke of York’s) Theatre
Network: National Theatre – Lyttelton
Oslo: Harold Pinter Theatre

Best New Musical
An American In Paris – Dominion Theatre
Everybody’s Talking About Jamie – Apollo Theatre
Girl From The North Country – The Old Vic
Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER
Young Frankenstein – Garrick Theatre

Best Revival 
Angels In America: National Theatre – Lyttelton – WINNER
Hamlet: Almeida Theatre
Who’s Afraid Of Virginia Woolf?: Harold Pinter Theatre
Witness For The Prosecution: London County Hall

Best Musical Revival
42nd Street – Theatre Royal Drury Lane
Follies – National Theatre – Olivier – WINNER
On The Town – Regent’s Park Open Air Theatre

Best New Comedy 
Dry Powder –  Hampstead Theatre
Labour Of Love – Noël Coward Theatre – WINNER
Mischief Movie Night – Arts Theatre
The Miser – Garrick

Best Entertainment and Family
David Walliams’ Gangsta Granny – Garrick Theatre
Derren Brown – Underground: Playhouse Theatre
Dick Whittington – London Palladium – WINNER
Five Guys Named Moe – Marble Arch Theatre

Best Actor 
Paddy Considine – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Bryan Cranston – Network: National Theatre – Lyttelton – WINNER
Andrew Garfield – Angels In America: National Theatre – Lyttelton
Andrew Scott – Hamlet: Almeida Theatre

Best Actress
Laura Donnelly – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER
Lesley Manville – Long Day’s Journey Into Night, Wyndham’s Theatre
Audra McDonald – Lady Day at Emerson’s Bar and Grill, Wyndham’s Theatre
Imelda Staunton – Who’s Afraid Of Virginia Woolf?: Harold Pinter Theatre

Best Actor in a Musical 
Ciarán Hinds – Girl From The North Country – The Old Vic
John McCrea – Everybody’s Talking About Jamie – Apollo Theatre
Giles Terera – Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER
Jamael Westman – Hamilton – Victoria Palace Theatre

Best Actress in a Musical
Janie Dee – Follies – National Theatre – Olivier
Shirley Henderson – Girl From The North Country – The Old Vic – WINNER
Imelda Staunton – Follies – National Theatre – Olivier
Josie Walker – Everybody’s Talking About Jamie – Apollo Theatre

Best Actor in a Supporting Role 
Bertie Carvel – Ink: Almeida (& Duke of York’s) Theatre – WINNER
John Hodgkinson – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
James McArdle – Angels In America: National Theatre – Lyttelton
Peter Polycarpou – Oslo: Harold Pinter Theatre

Best Actress in a Supporting Role
Bríd Brennan – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Denise Gough – Angels In America: National Theatre – Lyttelton – WINNER
Dearbhla Molloy – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Imogen Poots – Who’s Afraid Of Virginia Woolf?: Harold Pinter Theatre

Best Actor in a Supporting Role in a Musical 
Michael Jibson – Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER
Ross Noble – Young Frankenstein – Garrick Theatre
Jason Pennycooke – Hamilton – Victoria Palace Theatre
Cleve September – Hamilton – Victoria Palace Theatre

Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Sheila Atim – Girl From The North Country – The Old Vic – WINNER
Tracie Bennett – Follies – National Theatre – Olivier
Rachel John – Hamilton – Victoria Palace Theatre
Lesley Joseph – Young Frankenstein – Garrick Theatre

Best Director 
Dominic Cooke – Follies – National Theatre – Olivier
Marianne Elliott – Angels In America: National Theatre – Lyttelton
Rupert Goold – Ink: Almeida (& Duke of York’s) Theatre
Thomas Kail – Hamilton – Victoria Palace Theatre
Sam Mendes – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER

Best Theatre Choreographer
Andy Blankenbuehler – Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER
Bill Deamer – Follies – National Theatre – Olivier
Kate Prince – Everybody’s Talking About Jamie – Apollo Theatre
Randy Skinner – 42nd Street – Theatre Royal Drury Lane
Christopher Wheeldon – An American In Paris – Dominion Theatre

Best Set Design 
Bunny Christie – Ink: Almeida (& Duke of York’s) Theatre
Bob Crowley and 59 Productions – An American In Paris – Dominion Theatre – WINNER
Rob Howell – The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Vicki Mortimer – Follies – National Theatre – Olivier

Best Costume Design
Hugh Durrant – Dick Whittington, London Palladium
Roger Kirk – 42nd Street – Theatre Royal Drury Lane
Vicki Mortimer – Follies – National Theatre – Olivier – WINNER
Paul Tazewell – Hamilton – Victoria Palace Theatre

Best Lighting Design 
Howell Binkley – Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER
Paule Constable – Angels In America: National Theatre – Lyttelton
Paule Constable – Follies – National Theatre – Olivier
Jan Versweyveld – Network: National Theatre – Lyttelton

Best Sound Design
Tom Gibbons – Hamlet: Almeida Theatre
Gareth Owen – Bat Out Of Hell The Musical – London Coliseum
Eric Sleichim – Network: National Theatre – Lyttelton
Nevin Steinberg – Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER

Outstanding Achievement in Music
Everybody’s Talking About Jamie – Apollo Theatre
Girl From The North Country – The Old Vic
Follies – National Theatre – Olivier
Hamilton – Victoria Palace Theatre – WINNER

Outstanding Achievement in Dance 
Rocío Molina for pushing the boundary of flamenco in Fallen From Heaven (Caída Del Cielo) at Barbican Theatre
Francesca Velicu for her performance in English National Ballet’s production of Pina Bausch’s Le Sacre Du Printemps at Sadler’s Wells – WINNER
Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett’s Symphonic Dances at Royal Opera House

Best New Dance Production
Flight Pattern by Crystal Pite at Royal Opera House – WINNER
Goat by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler’s Wells
Grand Finale by Hofesh Shechter at Sadler’s Wells
Tree Of Codes by Wayne McGregor and The Paris Opera Ballet at Sadler’s Wells

Outstanding Achievement in Opera 
Paul Brown
Joyce Didonato and Daniela Barcellona – WINNER
Roderick Williams

Best New Opera Production
La Boheme – Trafalgar Studios 2
The Exterminating Angel – Royal Opera House
Semiramide -Royal Opera House – WINNER

Outstanding Achievement in Affiliate Theatre
The B*easts – Bush Theatre
Killology – Royal Court – WINNER
The Red Lion – Trafalgar Studios 2
The Revlon Girl – Park Theatre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *