Winners of the 2017 London Evening Standard Theatre Awards

The winners of the 2017 London Evening Standard Theatre Awards have been announced and there’s barely a hint of controversy about them at all! A worthy set of winners and I don’t think many would begrudge The Ferryman its headline-grabbing success, nabbing three of the four it was nominated for.

Full list of winners below the cut.

BEST ACTOR IN PARTNERSHIP WITH AMBASSADOR THEATRE GROUP

Bertie Carvel Ink (Almeida & Duke of York’s)
WINNER – Andrew Garfield Angels in America (National Theatre)
Andrew Scott Hamlet (Almeida & Harold Pinter Theatre)

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS IN PARTNERSHIP WITH CHRISTIAN LOUBOUTIN

Laura Donnelly The Ferryman (Royal Court & Gielgud)
Victoria Hamilton Albion (Almeida)
WINNER – Glenda Jackson King Lear (Old Vic)

BEST MUSICAL PERFORMANCE

Janie Dee Follies (National Theatre)
Robert Fairchild An American in Paris (Dominion)
WINNER – Amber Riley Dreamgirls (Savoy)

BEST PLAY IN PARTNERSHIP WITH HISCOX, OFFICIAL ARTS PARTNER OF THE EVENING STANDARD

The Children Lucy Kirkwood (Royal Court)
WINNER – The Ferryman Jez Butterworth (Royal Court & Gielgud)
Ink James Graham (Almeida & Duke of York’s)
Oslo JT Rogers (National Theatre & Harold Pinter Theatre) 

MILTON SHULMAN AWARD FOR BEST DIRECTOR

Dominic Cooke Follies (National Theatre)
Robert Icke Hamlet (Almeida & Harold Pinter)
WINNER – Sam Mendes The Ferryman (Royal Court & Gielgud)

BEST DESIGN

Jon Bausor Bat Out of Hell – The Musical (Coliseum)
WINNER – Bunny Christie Heisenberg: The Uncertainty Principle (Wyndham’s)/The Red Barn (National Theatre)/Ink (Almeida &Duke of York’s)
Soutra Gilmour Twelfth Night (National Theatre) 

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT

WINNER – Branden Jacobs-Jenkin An Octoroon (Orange Tree)
Al Smith Harrogate (High Tide Festival & Royal Court) 
Katherine Soper Wish List (Royal Exchange Manchester & Royal Court)


EMERGING TALENT AWARD

Sheila Atim Girl from the North Country (Old Vic)
WINNER – Tom Glynn-Carney The Ferryman (Royal Court & Gielgud)
Luke Thallon Albion (Almeida)


EVENING STANDARD RADIO 2 AUDIENCE AWARD FOR BEST MUSICAL

An American in Paris Dominion
WINNER – Bat out of Hell – The Musical Coliseum
Dreamgirls Savoy
Follies National Theatre
School of Rock New London Theatre
The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 ¾ The Musical Menier Chocolate Factory
She Loves Me Menier Chocolate Factory

The 2017 London Evening Standard Theatre Awards

The nominations for the 2017 London Evening Standard Theatre Awards have been released and naturally I have thoughts. Initially, they are:

BEST ACTOR IN PARTNERSHIP WITH AMBASSADOR THEATRE GROUP

Bertie Carvel Ink (Almeida & Duke of York’s)
Andrew Garfield Angels in America (National Theatre)
Andrew Scott Hamlet (Almeida & Harold Pinter Theatre)

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS IN PARTNERSHIP WITH CHRISTIAN LOUBOUTIN

Laura Donnelly The Ferryman (Royal Court & Gielgud)
Victoria Hamilton Albion (Almeida)
Glenda Jackson King Lear (Old Vic)

BEST MUSICAL PERFORMANCE

Janie Dee Follies (National Theatre)
Robert Fairchild An American in Paris (Dominion)
Amber Riley Dreamgirls (Savoy)

BEST PLAY IN PARTNERSHIP WITH HISCOX, OFFICIAL ARTS PARTNER OF THE EVENING STANDARD

The Children Lucy Kirkwood (Royal Court)
The Ferryman Jez Butterworth (Royal Court & Gielgud)
Ink James Graham (Almeida & Duke of York’s)
Oslo JT Rogers (National Theatre & Harold Pinter Theatre)

MILTON SHULMAN AWARD FOR BEST DIRECTOR

Dominic Cooke Follies (National Theatre)
Robert Icke Hamlet (Almeida & Harold Pinter)
Sam Mendes The Ferryman (Royal Court & Gielgud)

BEST DESIGN

Jon Bausor Bat Out of Hell – The Musical (Coliseum)
Bunny Christie Heisenberg: The Uncertainty Principle (Wyndham’s)/The Red Barn (National Theatre)/Ink (Almeida &Duke of York’s)
Soutra Gilmour Twelfth Night (National Theatre)

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT

Branden Jacobs-Jenkin An Octoroon (Orange Tree)
Al Smith Harrogate (High Tide Festival & Royal Court)
Katherine Soper Wish List (Royal Exchange Manchester & Royal Court)


EMERGING TALENT AWARD

Sheila Atim Girl from the North Country (Old Vic)
Tom Glynn-Carney The Ferryman (Royal Court & Gielgud)
Luke Thallon Albion (Almeida)


EVENING STANDARD RADIO 2 AUDIENCE AWARD FOR BEST MUSICAL

An American in Paris Dominion
Bat out of Hell – The Musical Coliseum
Dreamgirls Savoy
Follies National Theatre
School of Rock New London Theatre
The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 ¾ The Musical Menier Chocolate Factory
She Loves Me Menier Chocolate Factory

The 2016 London Evening Standard Theatre Awards

Best actor

Sir Kenneth Branagh The Entertainer, Garrick Theatre
O-T Fagbenle Ma Rainey’s Black Bottom, National Theatre, Lyttelton
WINNER – Ralph Fiennes The Master Builder/Richard III, Old Vic/Almeida Theatre
James McArdle
Platonov, Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier
Ian McKellen No Man’s Land, Wyndham’s Theatre

Natasha Richardson Award for best actress

Noma Dumezweni Linda, Royal Court, Jerwood Downstairs
Helen McCrory The Deep Blue Sea, National Theatre, Lyttelton
Sophie Melville Iphigenia In Splott, National Theatre, Temporary Theatre (a Sherman Theatre production)
WINNER – Billie Piper Yerma, Young Vic
Glenn Close
in Sunset Boulevard

Best musical performance

WINNER – Glenn Close Sunset Boulevard, Coliseum
Andy Karl Groundhog Day, Old Vic
Sheridan Smith Funny Girl, Menier Chocolate Factory/Savoy Theatre

Best play with Hiscox, official arts partner of the Evening Standard

Father Comes Home From The Wars (Parts 1, 2 & 3) by Suzan-Lori Parks, Royal Court, Jerwood Downstairs
The Flick by Annie Baker, National Theatre, Dorfman
WINNER – Harry Potter And The Cursed Child by Jack Thorne, J K Rowling and John Tiffany, Palace Theatre

Evening Standard Radio 2 Audience Award for best musical

Funny Girl Menier Chocolate Factory/Savoy Theatre
Groundhog Day Old Vic
Guys And Dolls Savoy Theatre/Phoenix Theatre
WINNER – Jesus Christ Superstar Regent’s Park Open Air Theatre
Our Ladies Of Perpetual Succour National Theatre, Dorfman
Sunset Boulevard Coliseum

Milton Shulman Award for best director

Dominic Cooke Ma Rainey’s Black Bottom, National Theatre, Lyttelton
WINNER – John Malkovich Good Canary, Rose Theatre Kingston
John Tiffany
Harry Potter And The Cursed Child, Palace Theatre


Best design

Jon Bausor You For Me For You, Royal Court, Jerwood Upstairs
WINNER – Gareth Fry with Pete Malkin (sound design) The Encounter, Complicite/Edinburgh International Festival/Barbican
Rob Howell
The Master Builder/Groundhog Day, Old Vic

Best revival

Les Blancs National Theatre, Olivier
Ma Rainey’s Black Bottom National Theatre, Lyttelton
WINNER – No Man’s Land Wyndham’s Theatre
Young Chekhov: Platonov, Ivanov and The Seagull
Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier

Charles Wintour Award for most promising playwright

WINNER – Charlene James Cuttin’ It Young Vic/Royal Court Theatre 
Jon Brittain Rotterdam, Theatre 503/Trafalgar Studios
David Ireland Cyprus Avenue, Royal Court, Jerwood Upstairs
Aoife Duffin in A Girl Is A Half-Formed Thing (Francis Loney)

Emerging talent award in partnership with Burberry

Jaygann Ayeh The Flick, National Theatre, Dorfman
Anthony Boyle Harry Potter And The Cursed Child, Palace Theatre
Aoife Duffin A Girl Is A Half-Formed Thing/The Taming Of The Shrew, The Corn Exchange, Dublin and Young Vic/Shakespeare’s Globe 

WINNER – Tyrone Huntley Jesus Christ Superstar, Regent’s Park Open Air Theatre

The 2015 London Evening Standard Theatre Awards

Best Actor

WINNER James McAvoy, The Ruling Class, Trafalgar Studios
Simon Russell Beale
, Temple, Donmar Warehouse
Kenneth Cranham, The Father, Ustinov Bath, Tricycle Theatre & Wyndham’s Theatre
Ralph Fiennes, Man And Superman, National Theatre’s Lyttelton

Natasha Richardson Award for Best Actress

WINNER Nicole Kidman, Photograph 51 , Noël Coward Theatre
Denise Gough
, People, Places and Things, National Theatre’s Dorfman
Gugu Mbatha-Raw, Nell Gwynn, Shakespeare’s Globe
Lia Williams, Oresteia, Almeida Theatre & Trafalgar Studios

Best Play

WINNER The Motherfucker With The Hat (Stephen Adly Guirgis), National Theatre’s Lyttelton
Hangmen
(Martin McDonagh), Royal Court Theatre
The Father (Florian Zeller, translated by Christopher Hampton), Ustinov Bath, Tricycle Theatre & Wyndham’s Theatre


Milton Shulman Award for Best Director

WINNER Robert Icke, Oresteia, Almeida Theatre & Trafalgar Studios
Jamie Lloyd
, Assassins, Menier Chocolate Factory
Indhu Rubasingham, The Motherfucker With The Hat, National Theatre’s Lyttelton

Best Design

WINNER Anna Fleischle, Hangmen, Royal Court Theatre
Tim Hatley
, Temple, Donmar Warehouse
Robert Jones, City of Angels, Donmar Warehouse

Charles Wintour Award for Most Promising Playwright

WINNER Molly Davies, God Bless The Child, Royal Court Upstairs
Alistair McDowall
, Pomona, Orange Tree Theatre & National Theatre’s Temporary Space
Diana Nneka Atuona, Liberian Girl, Royal Court Upstairs (Peckham & Tottenham pop-up venues)

Emerging Talent Award in Partnership with Burberry

WINNER David Moorst, Violence And Son, Royal Court Upstairs
Calvin Demba
, The Red Lion, National Theatre’s Dorfman
Patsy Ferran, Treasure Island, National Theatre’s Olivier

Best Musical Performance

WINNER Imelda Staunton, Gypsy, Savoy Theatre
Katie Brayben, Beautiful: The Carole King Musical, Aldwych Theatre
Rosalie Craig, City of Angels, Donmar Warehouse
Killian Donnelly, Kinky Boots, Adelphi Theatre

Newcomer in a Musical

WINNER Gemma Arterton, Made in Dagenham, Adelphi Theatre
Ellie Bamber
, High Society, Old Vic
Natalie Dew, Bend It Like Beckham the Musical, Phoenix Theatre

Evening Standard Radio 2 Audience Award for Best Musical (voted for by the public)

WINNER Kinky Boots, Adelphi Theatre
Assassins
, Menier Chocolate Factory
Beautiful: The Carole King Musical, Aldwych Theatre
Bend It Like Beckham the Musical, Phoenix Theatre
Gypsy, Savoy Theatre

Beyond Theatre Award

Alexander McQueen: Savage Beauty Exhibition


Editor’s Award in partnership with The Ivy

Vanessa Redgrave


Lebedev Award

Stephen Sondheim

The 2014 London Evening Standard Theatre Awards

BEST ACTOR

WINNER Tom Hiddleston, Coriolanus, Donmar Warehouse
Ben Miles
Wolf Hall and Bring Up The Bodies, RSC Swan and Aldwych
Mark StrongA View From The Bridge, Young Vic

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS

WINNER Gillian Anderson, A Streetcar Named Desire, Young Vic
Helen McCrory
Medea, National Theatre’s Olivier
Tanya MoodieIntimate Apparel, Ustinov Bath and Park Theatre
Billie PiperGreat Britain, National Theatre’s Lyttelton
Kristin Scott ThomasElectra, Old Vic

NOOK AWARD FOR BEST PLAY

Intimate Apparel, Lynn Nottage, Ustinov Bath and Park Theatre
WINNER The James Plays, Rona Munro, Edinburgh Festival Theatre and National Theatre’s Olivier
King Charles III
, Mike Bartlett, Almeida and Wyndham’s
The Nether, Jennifer Haley, Royal Court

REVIVAL OF THE YEAR

Skylight

MILTON SHULMAN AWARD FOR BEST DIRECTOR

Stephen DaldrySkylight, Wyndham’s
Yaël FarberThe Crucible, Old Vic
WINNER Jeremy Herrin, Wolf Hall and Bring Up The Bodies, RSC Swan and Aldwych
Ivo van Hove
A View From The Bridge, Young Vic

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT

Barney NorrisVisitors, Arcola
Dan O’BrienThe Body Of An American, Northampton Royal & Derngate and Gate Notting Hill
WINNER Beth Steel, Wonderland, Hampstead

NED SHERRIN AWARD FOR BEST MUSICAL

Dogfight, Southwark Playhouse
Here Lies Love, National Theatre’s Dorfman
WINNER The Scottsboro Boys, Young Vic and Garrick
Sunny Afternoon
, Hampstead and Harold Pinter Theatre

BEST DESIGN, IN PARTNERSHIP WITH HEAL’S

Bunny ChristieEmil And The Detectives, National Theatre’s Olivier
WINNER Es Devlin, American Psycho, Almeida
Mark Henderson
, (lighting), Kate Bush’s Before The Dawn, Eventim Apollo
Ashley Martin-DavisWonderland, Hampstead

EMERGING TALENT AWARD, IN PARTNERSHIP WITH BURBERRY

Matthew Beard for his performance in Skylight, Wyndham’s
John Dagleish for his performance in Sunny Afternoon, Hampstead and Harold Pinter Theatre
Robert Hastie for his direction of My Night With Reg, Donmar Warehouse
WINNER Laura Jane Matthewson for her performance in Dogfight, Southwark Playhouse

BEYOND THEATRE AWARD

Here Lies Love

EDITOR’S AWARD

Kate Bush (Before the Dawn)

LEBEDEV AWARD

Tom Stoppard

The 2013 London Evening Standard Theatre Awards

BEST ACTOR

Chiwetel EjioforA Season in the Congo (Young Vic)
WINNER Rory Kinnear, Othello, National (Olivier)
WINNER Adrian Lester, Othello, National (Olivier)

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS

Linda BassettRoots (Donmar Warehouse)
Lesley ManvilleGhosts (Almeida)
WINNER Helen Mirren, The Audience (Gielgud)
Billie Piper
The Effect, National (Cottesloe)
Kristin Scott ThomasOld Times (Harold Pinter)

BEST PLAY

WINNER Lucy Kirkwood, Chimerica (Almeida)
Nick Dear
The Dark Earth and the Light Sky (Almeida)
Lucy PrebbleThe Effect (National, Cottesloe)

NED SHERRIN AWARD FOR BEST MUSICAL

The Book of Mormon (Prince of Wales)
The Light Princess (National, Lyttlelton)
WINNER Merrily We Roll Along  (Menier Chocolate Factory & Harold Pinter

BEST DIRECTOR

WINNER Richard Eyre, Ghosts (Almeida)
Nicholas Hytner
Othello (National, Olivier)
Rufus NorrisThe Amen Corner (National, Olivier)
Lyndsey Turner, Chimerica (Almeida & Harold Pinter)

BEST DESIGN

WINNER Bob Crowley, People (National, Lyttelton); The Audience (Gielgud); Once (Phoenix)
Es Devlin
Chimerica (Almeida & Harold Pinter)
Tim Hatley (Design); Peter Mumford (Lighting), Ghosts (Almeida)

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT

WINNER Rachel De-lahay, Routes (Royal Court)
Rory Kinnear
The Herd (Bush)
Phoebe Waller-BridgeFleabag (Soho)

MILTON SHULMAN AWARD FOR OUTSTANDING NEWCOMER

Caoilfhionn DunneThe Night Alive (Donmar Warehouse)
WINNER Seth Numrich, Sweet Bird of Youth (Old Vic)
Luke Thompson
A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe)
Olivia VinallOthello (National, Olivier)

BEST MUSICAL PERFORMANCE

WINNER Rosalie Craig, The Light Princess (National, Lyttelton)
Cynthia Erivo
The Color Purple (Menier Chocolate Factory)
Charlotte Wakefield, The Sound of Music (Regent’s Park Open Air Theatre)

EMERGING TALENT AWARD IN PARTNERSHIP WITH BURBERRY

Cush Jumbo (Josephine and I, Bush)

AWARD FOR COMEDY

David Walliams (for his performance as Bottom in A Midsummer Night’s Dream)

BEYOND THEATRE AWARD

BBC Proms 2013

EDITOR’S AWARD

Kevin Spacey (for his contribution to British theatre)

LEBEDEV SPECIAL AWARD

Lord Lloyd-Webber (for his contribution to musical theatre)

LONDON EVENING STANDARD THEATRE ICON AWARD

Dame Maggie Smith (for her contribution to the world stage)

The 2012 London Evening Standard Theatre Awards

Best Play

WINNER Constellations by Nick Payne (Royal Court Upstairs)
Love and Information by Caryl Churchill 
(Royal Court Downstairs)
This House by James Graham (National’s Cottesloe)

Best Director

WINNER Nicholas Hytner for Timon of Athens (National’s Olivier)
Carrie Cracknell 
for A Doll’s House (Young Vic)
James Macdonald for Love and Information (Royal Court Downstairs)
Ian Rickson for Hamlet (Young Vic)

Best Actor

WINNER Simon Russell Beale, Collaborators (National’s Cottesloe and Olivier)
Charles Edwards
The King’s Speech (Wyndham’s) and This House (National’s Cottesloe)
Adrian LesterRed Velvet (Tricycle Theatre)
Luke TreadawayThe Curious Incident of the Dog in the Night-time (National Cottesloe)

Natasha Richardson Award for Best Actress

WINNER Hattie Morahan, A Doll’s House (Young Vic)
Eileen Atkins, All That Fall (Jermyn Street)
Cate Blanchett, Big and Small (Sydney Theatre Company for Barbican)
Laurie Metcalf, Long Day’s Journey Into Night (Apollo)

Ned Sherrin Award for Best Musical

WINNER Sweeney Todd (Chichester Festival and Adelphi)
Singin’ In the Rain (Chichester Festival and Palace Theatre)
Swallows and Amazons (A Bristol Old Vic production, presented by the National Theatre and The Children’s Touring Partnership at the Vaudeville Theatre)

Best Design

WINNER Soutra Gilmour, Inadmissible Evidence (Donmar Warehouse) and Antigone (National’s Olivier)
Miriam BuetherWild Swans (A Young Vic/American Repertory Theatre/Actors Touring Company co-production)
Ian MacNeil, A Doll’s House (Young Vic)

Charles Wintour Award for Most Promising Playwright

WINNER Lolita Chakrabarti, Red Velvet (Tricycle)
John HodgeCollaborators (National’s Cottesloe)
Tom WellsThe Ktchen Sink (Bush)

Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer

WINNER Matthew Tennyson, Making Noise Quietly (Donmar Warehouse)
Denise GoughOur New Girl (Bush) and Desire Under the Elms (Lyric Hammersmith)
Abby Rakic-PlattVera Vera Vera (Royal Court Upstairs and Theatre Local Peckham)

Beyond Theatre Award

Danny Boyle and his creative team, for the Opening Ceremony of the London 2012 Olympics

Lebedev Special Award

Nicholas Hytner, for his dynamic directorship of the National Theatre

Editor’s Award

David Hare, for his contribution to theatre

Burberry Award for Emerging Director

Simon Godwin

Moscow Art Theatre’s Golden Seagull Award

Judi Dench, for her contribution to world theatre

The 2011 London Evening Standard Theatre Awards

Best Play

WINNER The Heretic by Richard Bean (Royal Court)
WINNER One Man, Two Guvnors by Richard Bean (National’s Lyttelton)
Becky Shaw
 by Gina Gionfriddo (Almeida)
Tribes by Nina Raine (Royal Court)

Best Director

WINNER Mike Leigh for Grief (National’s Cottesloe)
Rob Ashford 
for Anna Christie (Donmar)
Dominic Cooke for Chicken Soup with Barley (Royal Court)
Edward Hall for Richard III & The Comedy of Errors (Propeller at Hampstead)

Best Actor

WINNER Benedict Cumberbatch, Frankenstein (National’s Olivier)
WINNER Jonny Lee Miller, Frankenstein (National’s Olivier)
Bertie Carvel
Matilda the Musical (RSC Stratford & Cambridge Theatre)
Charles EdwardsMuch Ado About Nothing (Shakespeare’s Globe)

Natasha Richardson Award for Best Actress

WINNER Sheridan Smith, Flare Path (Theatre Royal Haymarket)
Samantha Spiro
Chicken Soup with Barley (Royal Court)
Kristin Scott ThomasBetrayal (Comedy)

Ned Sherrin Award for Best Musical

WINNER Matilda the Musical, RSC Stratford & Cambridge Theatre
Betty Blue Eyes
, Novello Theatre
London Road, National’s Cottesloe

Best Design

WINNER Adam Cork, sound designer of Anna Christie & King Lear (Donmar)
Bunny Christie
Men Should Weep (National’s Lyttelton)
Lizzie ClachanWastwater (Royal Court)
Mark TildesleyFrankenstein (National’s Olivier)

Charles Wintour Award for Most Promising Playwright

WINNER Penelope Skinner, The Village Bike (Royal Court)
EV Crowe
Kin (Royal Court)
Vivienne FranzmannMogadishu (Lyric Hammersmith)

Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer

WINNER Kyle Soller for his performances in The Glass Menagerie (Young Vic) & The Government Inspector (Young Vic) & The Faith Machine (Royal Court)
Phoebe Fox
 for her performances in As You Like It (Rose Kingston) & The Acid Test (Royal Court) & There Is A War (National’s Paintframe)
Malachi Kirby for his performance in Mogadishu (Lyric, Hammersmith)
David Wilson Barnes for his performance in Becky Shaw (Almeida)

Editor’s Award

Michael Grandage for making the Donmar Warehouse a star

Beyond Theatre Award

Pet Shop Boys and Javier de Frutos for The Most Incredible Thing (Sadler’s Wells)

Lebedev Special Award

Kristin Scott Thomas for her contribution to theatre

Moscow Art Theatre’s Golden Seagull

Tom Stoppard for his contribution to Russian theatre and the international stage

The 2010 London Evening Standard Theatre Awards

Best Play

WINNER Clybourne Park by Bruce Norris (Royal Court)
Cock
 by Mike Bartlett (Royal Court)
Sucker Punch by Roy Williams (Royal Court)

Best Director

WINNER Howard Davies for The White Guard (National’s Lyttelton) & All My Sons (Apollo)
Nicholas Hytner
 for The Habit of Art (National’s Lyttelton) & London Assurance (National’s Olivier) & Hamlet (National’s Olivier)
Laurie Sansom for Beyond the Horizon and Spring Storm (National’s Cottesloe)
Thea Sharrock for After the Dance (National’s Lyttelton)

Best Actor

WINNER Rory Kinnear, Measure for Measure (Almeida) & Hamlet (National’s Olivier)
Roger Allam
Henry IV Parts One and Two (Shakespeare’s Globe)
David SuchetAll My Sons (Apollo)

Natasha Richardson Award for Best Actress

WINNER Nancy Carroll, After the Dance (National’s Lyttelton)
Elena Roger,
 Passion (Donmar Warehouse)
Sheridan SmithLegally Blonde (Savoy)
Sophie ThompsonClybourne Park (Royal Court)

Ned Sherrin Award for Best Musical

WINNER Passion, Donmar Warehouse
Legally Blonde
, Savoy Theatre
Les Misérables (2010), a Cameron Mackintosh production at Barbican Theatre

Best Design

WINNER Miriam Buether for Sucker Punch (Royal Court) & Earthquakes in London (National’s Cottesloe)
Bunny Christie
 for The White Guard (National’s Lyttelton)
Christopher Oram for Passion (Donmar Warehouse) & Red (Donmar Warehouse)

Charles Wintour Award for Most Promising Playwright

WINNER Anya Reiss for Spur of the Moment (Royal Court)
DC Moore
 for The Empire (Royal Court)
Nick Payne for If There Is I Haven’t Found It Yet (Bush) & Wanderlust (Royal Court)

Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer

WINNER You Me Bum Bum Train created by Kate Bond and Morgan Lloyd (LEB Building, E2)
Melanie Chisholm
 for her performance in Blood Brothers (Phoenix Theatre)
Daniel Kaluuya for his performance in Sucker Punch (Royal Court)
Isabella Laughland for her performance in Wanderlust (Royal Court)
Shannon Tarbet for her performance in Spur of the Moment (Royal Court)

Editor’s Award

Daniel Kaluuya for his performance in Sucker Punch (Royal Court)

Lebedev Special Award

Sir Michael Gambon for his contribution to theatre

Moscow Art Theatre’s Golden Seagull

Sir Peter Hall

The 2009 London Evening Standard Theatre Awards

Best Actor

Simon Russell BealeThe Winter’s Tale
WINNER Mark Rylance, Jerusalem
Ken Stott
A View From the Bridge
Samuel WestEnron

The Natasha Richardson Award for Best Actress

Deanna DunaganAugust: Osage County
Penny DownieHelen
Juliet StevensonDuet for One
WINNER Rachel Weisz, A Streetcar Named Desire

Best Play

August: Osage County by Tracy Letts
Enron by Lucy Prebble
WINNER Jerusalem by Jez Butterworth
Punk Rock
 by Simon Stephens

The Ned Sherrin Award for Best Musical

A Little Night Music
Been So Long
WINNER Hello, Dolly!
Spring Awakening

Best Director

WINNER Rupert Goold, Enron
Jeremy Herrin
Tusk Tusk
Ian RicksonJerusalem
Anna D. Shapiro, August: Osage County

Best Design

Jon Bausor, Kursk
Miriam BuetherJudgment Day
WINNER Mamoru Iriguchi, Mincemeat
Ultz
Jerusalem

The Charles Wintour Award for Most Promising Playwright

WINNER Alia Bano, Shades
Katori Hall, The Mountaintop
Alexi Kaye CampbellThe Pride and Apologia

The Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer

Naana Agyei-AmpaduBeen So Long
WINNER Lenny Henry, Othello
Bel PowleyTusk Tusk
Tom SturridgePunk Rock