The 2017 Manchester Theatre Awards winners in full

New play
Gypsy Queen by Rob Ward, Hope Mill
How My Light Is Spent by Alan Harris, Royal Exchange
Narcissist in the Mirror by Rosie Fleeshman, Greater Manchester Fringe Festival – WINNER
Narvik by Lizzie Nunnery, Home

Opera
Cendrillon, Royal Northern College of Music, RNCM
La Cenerentola, Opera North, the Lowry
The Little Greats, Opera North, the Lowry
The Snow Maiden, Opera North, the Lowry – WINNER Continue reading “The 2017 Manchester Theatre Awards winners in full”

The 2017 Manchester Theatre Awards nominations

New play
Gypsy Queen by Rob Ward, Hope Mill
How My Light Is Spent by Alan Harris, Royal Exchange
Narcissist in the Mirror by Rosie Fleeshman, Greater Manchester Fringe Festival
Narvik by Lizzie Nunnery, Home

Opera
Cendrillon, Royal Northern College of Music, RNCM
La Cenerentola, Opera North, the Lowry
The Little Greats, Opera North, the Lowry
The Snow Maiden, Opera North, the Lowry

Actress
Karen Henthorn, Spring and Port Wine, Oldham Coliseum
Lisa Dwyer Hogg, People, Places and Things, Home
Nina Hoss, Returning to Reims, Manchester International Festival
Janet Suzman, Rose, Home Continue reading “The 2017 Manchester Theatre Awards nominations”

The 2016 Manchester Theatre Awards winners in full

“It’s grim up north”
 
The Manchester Theatre Awards represent the cream of theatre in my native North-West, too much of which I miss due to cheap train fares being like gold dust. I’m hoping to do better this year and in the meantime, here’s the full list of winners for the 2016 Awards.

 

 

Best Actor
Rob Edwards, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre, Bolton
David Neilson, Endgame, HOME, Manchester
Daniel Rigby, Breaking The Code, Royal Exchange, Manchester WINNER
Don Warrington, King Lear, Royal Exchange

Best Actress
Niamh Cusack, Ghosts, HOME
Kaisa Hammarlund, Sweet Charity, Royal Exchange
Julie Hesmondhalgh, Wit, Royal Exchange WINNER
Kathryn Hunter, The Emperor, HOME

Best Production
Breaking The Code, Royal Exchange WINNER
Ghosts, HOME
The Emperor, HOME
Wit, Royal Exchange

Best Supporting Actor
Daniel Crossley, Sweet Charity, Royal Exchange WINNER
Raad Rawi, Breaking The Code, Royal Exchange
Marc Small, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre
Miltos Yerolemou, King Lear, Royal Exchange

Best Supporting Actress
Natalie Dew, Breaking The Code, Royal Exchange WINNER
Sharon Duncan-Brewster, A Streetcar Named Desire, Royal Exchange
Natalie Grady, Martha Josie and the Chinese Elvis, Octagon Theatre
Amy Nuttall, The Winter’s Tale, Octagon Theatre

Best Visiting Production
946 – The Amazing Story of Adolphus Tipps, HOME
A Girl is a Half-Formed Thing, Lowry, Salford
Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
The Encounter, HOME
The James Plays, Lowry WINNER

Best Actor in a Visiting Production
Edward Bennett, Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
Rufus Hound, The Wind in the Willows, The Lowry WINNER
Simon McBurney, The Encounter, HOME
Michael Pennington, King Lear, Opera House

Best Actress in a Visiting Production
Lisa Dillon, Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
Aoife Duffin, A Girl Is A Half-Formed Thing, Lowry WINNER
Lisa Maxwell, End Of The Rainbow, Opera House
Zizi Strallen, Mary Poppins, Palace

Best Newcomer
Daisy Badger, Look Back In Anger, Octagon Theatre
Ben Hunter, The Girls, Lowry
Norah Lopez Holden, Ghosts, HOME WINNER
Kirsty Rider, Pride And Prejudice, Lowry
Holly Willock, The Wind In The Willows, Lowry
Young “Michael” cast, Billy Elliot, Palace WINNER
Young “Scout” cast, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre WINNER


Best Opera

Andrea Chénier, Opera North, Lowry WINNER
Billy Budd, Opera North, Lowry
Don Giovanni, ETO, Buxton Opera House
Tamerlano, Buxton Festival, Buxton Opera House

The Robert Robson Award for Best Dance
Akram Khan’s Giselle, Palace WINNER
Alvin Ailey American Dance Theater, Lowry
Nederlands Dans Theater 2, Lowry
The Red Shoes, Lowry

Best Musical
Billy Elliot, Palace
Parade, Hope Mill Theatre
Singin’ in the Rain, Octagon Theatre
Sweet Charity, Royal Exchange WINNER
The Wind in the Willows, Lowry

Best Fringe Production
Boomtown Gals, Various venues
Die Diana, Bandit, Mugger and Thief, Manchester
Multi Story, Monkeywood, Various venues
The Trial, Hope Mill Theatre, Manchester WINNER

Best Fringe Performance
Joyce Branagh, Boomtown Gals, Various venues WINNER
Sam Grogan, Waiting Room, King’s Arms, Salford
William J Holstead, The Trial, Hope Mill Theatre
Leanne Martin, The Brink, King’s Arms

Best Studio Production
Dirty Pakistani Lingerie, Lowry
Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons, HOME
The Solid Life Of Sugar Water, Royal Exchange
Wish List, Royal Exchange WINNER

Best Actor in a Studio Production
Alexander Gatehouse, Ventoux, Lowry
Joseph Quinn, Wish List, Royal Exchange Studio WINNER
Rex Ryan, Pilgrim, Lowry

Best Actress in a Studio Production
Erin Doherty, Wish List, Royal Exchange Studio WINNER
Sarah Emmott, Declaration, Lowry
Georgia Henshaw, Bird, Royal Exchange Studio
Molly Vevers, Ross and Rachel, Lowry

Best New Play
A Pacifist’s Guide to the War on Cancer, HOME
Bird, Royal Exchange Studio
The Emperor, HOME WINNER
Wish List, Royal Exchange Studio

Best Design
Endgame, HOME
La Vie Parisienne, Royal Northern College of Music, Manchester
Singin’ In The Rain, Octagon Theatre WINNER
The Pitmen Painters, Coliseum, Oldham

Best Ensemble
946 – The Amazing Story of Adolphus Tipps, HOME
Singin’ In The Rain, Octagon Theatre WINNER
The Pitmen Painters, Coliseum
The James Plays, Lowry

Best Special Entertainment
An Anatomie In Four Quarters, Lowry
Cirque du Soleil – Amaluna, Trafford Centre
Summer, Autumn, Winter, Spring, Old Granada Studios
The Peony Pavillion, Lowry WINNER

Youth Panel Award
NOTHING – The Royal Exchange Theatre Young Company WINNER
The Secret Garden – Octagon Youth Theatre
The Factory – The Royal Exchange Theatre Young Company
The Siege of Christmas – Contact Youth Company with Swung Low

The 2016 Manchester Theatre Awards nominations

Best Actor
Rob Edwards, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre, Bolton
David Neilson, Endgame, HOME, Manchester
Daniel Rigby, Breaking The Code, Royal Exchange, Manchester 
Don Warrington, King Lear, Royal Exchange

Best Actress
Niamh Cusack, Ghosts, HOME
Kaisa Hammarlund, Sweet Charity, Royal Exchange
Julie Hesmondhalgh, Wit, Royal Exchange 
Kathryn Hunter, The Emperor, HOME

Best Production
Breaking The Code, Royal Exchange 
Ghosts, HOME
The Emperor, HOME
Wit, Royal Exchange

Best Supporting Actor
Daniel Crossley, Sweet Charity, Royal Exchange 
Raad Rawi, Breaking The Code, Royal Exchange
Marc Small, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre
Miltos Yerolemou, King Lear, Royal Exchange

Best Supporting Actress
Natalie Dew, Breaking The Code, Royal Exchange 
Sharon Duncan-Brewster, A Streetcar Named Desire, Royal Exchange
Natalie Grady, Martha Josie and the Chinese Elvis, Octagon Theatre
Amy Nuttall, The Winter’s Tale, Octagon Theatre

Best Visiting Production
946 – The Amazing Story of Adolphus Tipps, HOME
A Girl is a Half-Formed Thing, Lowry, Salford
Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
The Encounter, HOME
The James Plays, Lowry 

Best Actor in a Visiting Production
Edward Bennett, Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
Rufus Hound, The Wind in the Willows, The Lowry 
Simon McBurney, The Encounter, HOME
Michael Pennington, King Lear, Opera House

Best Actress in a Visiting Production
Lisa Dillon, Love’s Labour’s Lost / Much Ado About Nothing, Opera House
Aoife Duffin, A Girl Is A Half-Formed Thing, Lowry 
Lisa Maxwell, End Of The Rainbow, Opera House
Zizi Strallen, Mary Poppins, Palace

Best Newcomer
Daisy Badger, Look Back In Anger, Octagon Theatre
Ben Hunter, The Girls, Lowry
Norah Lopez Holden, Ghosts, HOME 
Kirsty Rider, Pride And Prejudice, Lowry
Holly Willock, The Wind In The Willows, Lowry
Young “Michael” cast, Billy Elliot, Palace 
Young “Scout” cast, To Kill A Mockingbird, Octagon Theatre 


Best Opera

Andrea Chénier, Opera North, Lowry 
Billy Budd, Opera North, Lowry
Don Giovanni, ETO, Buxton Opera House
Tamerlano, Buxton Festival, Buxton Opera House

The Robert Robson Award for Best Dance
Akram Khan’s Giselle, Palace 
Alvin Ailey American Dance Theater, Lowry
Nederlands Dans Theater 2, Lowry
The Red Shoes, Lowry

Best Musical
Billy Elliot, Palace
Parade, Hope Mill Theatre
Singin’ in the Rain, Octagon Theatre
Sweet Charity, Royal Exchange 
The Wind in the Willows, Lowry

Best Fringe Production
Boomtown Gals, Various venues
Die Diana, Bandit, Mugger and Thief, Manchester
Multi Story, Monkeywood, Various venues
The Trial, Hope Mill Theatre, Manchester 

Best Fringe Performance
Joyce Branagh, Boomtown Gals, Various venues 
Sam Grogan, Waiting Room, King’s Arms, Salford
William J Holstead, The Trial, Hope Mill Theatre
Leanne Martin, The Brink, King’s Arms

Best Studio Production
Dirty Pakistani Lingerie, Lowry
Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons, HOME
The Solid Life Of Sugar Water, Royal Exchange
Wish List, Royal Exchange 

Best Actor in a Studio Production
Alexander Gatehouse, Ventoux, Lowry
Joseph Quinn, Wish List, Royal Exchange Studio 
Rex Ryan, Pilgrim, Lowry

Best Actress in a Studio Production
Erin Doherty, Wish List, Royal Exchange Studio 
Sarah Emmott, Declaration, Lowry
Georgia Henshaw, Bird, Royal Exchange Studio
Molly Vevers, Ross and Rachel, Lowry

Best New Play
A Pacifist’s Guide to the War on Cancer, HOME
Bird, Royal Exchange Studio
The Emperor, HOME 
Wish List, Royal Exchange Studio

Best Design
Endgame, HOME
La Vie Parisienne, Royal Northern College of Music, Manchester
Singin’ In The Rain, Octagon Theatre 
The Pitmen Painters, Coliseum, Oldham

Best Ensemble
946 – The Amazing Story of Adolphus Tipps, HOME
Singin’ In The Rain, Octagon Theatre 
The Pitmen Painters, Coliseum
The James Plays, Lowry

Best Special Entertainment
An Anatomie In Four Quarters, Lowry
Cirque du Soleil – Amaluna, Trafford Centre
Summer, Autumn, Winter, Spring, Old Granada Studios
The Peony Pavillion, Lowry 

Youth Panel Award
NOTHING – The Royal Exchange Theatre Young Company 
The Secret Garden – Octagon Youth Theatre
The Factory – The Royal Exchange Theatre Young Company
The Siege of Christmas – Contact Youth Company with Swung Low

The 2015 Manchester Theatre Awards winners in full

Actor In A Leading Role:
Colin Connor, A View From The Bridge, Octagon Theatre, Bolton.

Actress In A Leading Role:
Barbara Drennan , A View From The Bridge, Octagon Theatre, Bolton.

Actor In A Supporting Role:
David Birrell, An Enemy of the People, Octagon Theatre, Bolton.

Actress In A Supporting Role:
Natasha Davidson
, A View From The Bridge, Octagon Theatre, Bolton.

Actor in a Visiting Production:
Joe Armstrong, Constellations, The Lowry.

Actress in a Visiting Production:
Louise Brealey , Constellations, The Lowry.

Performance in a Studio Production:
Carla Langley, Cuddles, Royal Exchange Studio.

Performance in a Fringe Production:
Colin Connor, Mr Smith, Kings Arms, Salford.

Ensemble:
Noises Off (Octagon Theatre).

Production:
An Enemy of the People, David Thacker, Octagon Theatre, Bolton.

Visiting Production:
Constellations from The Royal Court, The Lowry.

Studio Production:
Lungs, The Roundabout at The Lowry. 

Fringe Production:
The Rise and Fall of Little Voice at the Kings Arms, Salford.

Musical:
The Bodyguard – The Musical, Palace Theatre.l

Dance:
Lest We Forget, English National Ballet, Palace Theatre:

Opera:
A Midsummer Night’s Dream, Royal Northern College of Music.

Design:
Tree Of Codes at the Opera House.

New Play:
The Rolling Stone (Chris Urch), Royal Exchange, Manchester.

Special Entertainment:
Bridging the Gap, The Gap Theatre Project, Halle St Peters.

Youth Panel Award:
The Shrine of Everyday Things, Contact Young Company at Contact Theatre.

Special Achievement Award:
Professor David Thacker

Stage Door Award For Excellence:
24:7 Theatre Festival

The 2015 Manchester Theatre Awards nominations

Actor In A Leading Role
Colin Connor in A View From The Bridge at Octagon Theatre, Bolton
Rob Edwards in An Enemy Of The People at Octagon Theatre, Bolton
Jonjo O’Neill in The Crucible at the Royal Exchange
Sam Swann in Pomona at the Royal Exchange

Actress In A Leading Role
Scarlett Brookes in Educating Rita at Oldham Coliseum
Barbara Drennan in A View From The Bridge and The Family Way at Octagon Theatre, Bolton
Kathryn Hunter in Kafka’s Monkey at HOME
Maxine Peake in The Skriker at the Royal Exchange

Actor In A Supporting Role
David Birrell in An Enemy Of The People at Octagon Theatre, Bolton
Ben Porter in Boeing Boeing at Oldham Coliseum
David Nabil Stuart in A View From The Bridge at Octagon Theatre, Bolton
Tim Steed in The Crucible at the Royal Exchange

Actress In A Supporting Role
Natasha Davidson in A View From The Bridge at Octagon Theatre, Bolton
Lauren Drummond in The Ancient Secret of Youth and the Five Tibetans at Octagon Theatre, Bolton
Anna Wheatley in The Family Way at Octagon Theatre, Bolton
Ria Zmitrowicz in The Crucible at the Royal Exchange

Actor in a Visiting Production
Joe Armstrong in Constellations at The Lowry
Michael Ball in Mack and Mabel at the Opera House
Finetime Fontayne in King Lear at The Lowry
Dominic Marsh in Dead Dog in a Suitcase (and other Love Songs) at HOME

Actress in a Visiting Production
Louise Brealey in Constellations at The Lowry
Debbie Kurup in Anything Goes at the Opera House
Lucy O’Byrne in The Sound of Music at The Lowry
Sophie Thompson in Guys And Dolls at the Palace Theatre

Performance in a Studio Production
Alex Austin in Yen at the Royal Exchange Studio
Carla Langley in Cuddles at the Royal Exchange Studio
Sian Reese-Williams in Lungs at The Roundabout at The Lowry
Abdul Salis in Lungs at The Roundabout at The Lowry

Performance in a Fringe Production
Ben Bland in Grass at Mumps shop, Oldham
Heather Carroll in Raw at Joshua Brooks
Colin Connor in Mr. Smith at the Kings Arms, Salford
Jeni Howarth-Williams in The Rise and Fall of Little Voice at the Kings Arms, Salford

Ensemble
Dreamers at Oldham Coliseum
Noises Off at Octagon Theatre, Bolton
Lord of the Flies at The Lowry
Street Scene at the Royal Northern College Of Music

Production
Educating Rita, directed by Iqbal Khan at Oldham Coliseum
An Enemy of the People, directed by David Thacker at Octagon Theatre, Bolton
Rites, directed by Cora Bissett and Yusra Warsama at Contact
A View From The Bridge, directed by David Thacker at Octagon Theatre, Bolton

Visiting Production
Beryl from West Yorkshire Playhouse at The Lowry
Constellations from the Royal Court Theatre at The Lowry
John from DV8 Physical Theatre at The Lowry
Twelve Angry Men from Bill Kenwright at The Lowry

Studio Production
Cuddles at the Royal Exchange Studio
Light at the Lowry Studio
Lungs at The Roundabout at The Lowry
So Here We Are at the Royal Exchange Studio

Fringe Production
Mr. Smith at the Kings Arms, Salford
Parents Without Children at the Three Minute Theatre
The Rise and Fall of Little Voice at the Kings Arms, Salford
We Are The Multitude at 24:7 Theatre Festival

Musical
Anything Goes at the Opera House
The Bodyguard – The Musical at the Palace Theatre
Guys And Dolls at the Palace Theatre
Mack & Mabel at the Opera House

Dance
1984 from Northern Ballet at the Palace Theatre
Flex’N Manchester for Manchester International Festival at Old Granada Studios
Lest We Forget from English National Ballet at the Palace Theatre
Tree Of Codes for Manchester International Festival at the Opera House

Opera
Cosi Fan Tutte at Clonter Opera Theatre
Giovanna d’Arco for Buxton Festival at Buxton Opera House
The Marriage of Figaro from Opera North at The Lowry
A Midsummer Night’s Dream at Royal Northern College Of Music

Design
Inkheart at HOME
Moominland Midwinter at Waterside Arts Centre, Sale
The Oresteia at HOME
Tree Of Codes at the Opera House

New Play
Beryl by Maxine Peake at The Lowry
Nirbhaya by Yael Farber at Oldham Coliseum and Contact
The Rolling Stone by Chris Urch at the Royal Exchange
So Here We Are by Luke Norris at the Royal Exchange Studio

Special Entertainment
Inala – A Zulu Ballet, at the Palace Theatre
Ultima Vez, at The Lowry
Bridging the Gap, The Gap Theatre Project at Halle St. Peters
Moominland Midwinter, at Waterside Arts Centre, Sale

Youth Panel Award
On The Town, from RNCM Youth Perform at the Royal Northern College of Music
The Shrine of Everyday Things, from Contact Young Company at Contact
TaY Talks, from Truth about Youth at the Royal Exchange
The Wardrobe, from Octagon Youth Theatre at Octagon Theatre, Bolton

The 2014 Manchester Theatre Awards winners in full

Best actor: Harry McEntire, Billy Liar, Royal Exchange

Best actress: Clare Foster, Duet For One and Separation, Bolton Octagon

Best supporting actor: David Burrell, Journey’s End, Bolton Octagon

Best supporting actress: Gillian Bevan, Hamlet, Royal Exchange

Best actor in a visiting production : Sir Antony Sher, Henry IV, Royal Shakespeare Company at The Lowry

Best actress in a visiting production : Katherine Kingsley, Dirty Rotten Scoundrels, Manchester Opera House

Best productionAngel Meadow, Anu Productions for HOME (Manchester)

Best visiting production: The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time, National Theatre at The Lowry

The Brynteg Award for Best Musical: Jersey Boys, Palace Theatre

Best opera: Gotterdammerung, Opera North at The Lowry

The Robert Robson award for dance: Le Corsaire, English National Ballet at The Lowry

Best design: Romeo and Juliet, HOME (Manchester)

Best newcomer: Emily Barber, Billy Liar, Royal Exchange

Best new play: An August Bank Holiday Lark, Northern Broadsides at the Oldham Coliseum Theatre

Best studio production: He Had Hairy Hands, The Lowry Studio

Best fringe production: Thick as Thieves

Best studio performance: Sinead Matthews, Pink, Royal Exchange Studio

Best fringe performance: Kaitlin Howard, The Alphabet Girl

Best ensemble: Angel Meadow, Anu Productions for HOME (Manchester)

Best special entertainment: Barry Humphries, Manchester Opera House

Youth Panel Award: A Midsummer Night’s Dream, Lowry Young Actors Company

Special achievement award: David Slack

The Stage Door Foundation award for excellence: Monkeywood Theatre

The 2014 Manchester Theatre Awards nominations

Best Actor
Rob Edwards, in Duet For One and Separation, at the Octagon Theatre, Bolton
Michael Hugo, in Around The World In 80 Days, at the Royal Exchange
Harry McEntire, in Billy Liar, at the Royal Exchange
Dan Parr, in Britannia Waves The Rules, at the Royal Exchange
Michael Shelford, in Early One Morning, at the Octagon Theatre, Bolton

Best Actress
Clare Foster, in Duet For One and Separation, at the Octagon Theatre, Bolton
Natalie Grady, in Hobson’s Choice, at the Octagon Theatre, Bolton
Suranne Jones, in Orlando, at the Royal Exchange
Maxine Peake, in Hamlet, at the Royal Exchange
Lauren Samuels, in Love Story, at the Octagon Theatre, Bolton

Best Actor in a Supporting Role
David Birrell, in Journey’s End, at the Octagon Theatre, Bolton
Colin Connor, in Early One Morning, at the Octagon Theatre, Bolton
Daragh O’Malley, in Cat On A Hot Tin Roof, at the Royal Exchange
Michael Shelford, in Hobson’s Choice, at the Octagon Theatre, Bolton
Nuno Silva, in Little Shop Of Horrors, at the Royal Exchange

Best Actress in a Supporting Role
Claire Benedict, in Hamlet, at the Royal Exchange
Gillian Bevan, in Hamlet, at the Royal Exchange
Molly Gromadzki, in Orlando, at the Royal Exchange
Katie Moore, in Billy Liar, at the Royal Exchange

Best Actor in a Visiting Production
Joshua Jenkins, in The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time, at The Lowry
Robert Lindsay, in Dirty Rotten Scoundrels, at the Opera House
Cassidy Little, in The Two Worlds Of Charlie F, at the Opera House
Steven Miller, in Shakespeare’s Othello, at The Lowry
Antony Sher, in Henry IV Parts I and II, at The Lowry
Al Weaver, in The Pride, at the Opera House

Best Actress in a Visiting Production
Jane Asher, in Moon Tiger, at The Lowry
Emily Butterfield, in An August Bank Holiday Lark, at Oldham Coliseum
Lisa Dwan, in Not I, Footfalls and Rockaby, at The Lowry
Katherine Kingsley, in Dirty Rotten Scoundrels, at the Opera House
Emma Williams, in Annie Get Your Gun, at the Opera House

Best Production
Angel Meadow, directed by Louise Lowe and company for ANU Productions and HOME, at Edinburgh Castle, Ancoats
Around The World In 80 Days, directed by Theresa Heskins, for the Royal Exchange
Close The Coalhouse Door, directed by Kevin Shaw for Oldham Coliseum
Journey’s End, directed by David Thacker for Octagon Theatre, Bolton
Romeo And Juliet, directed by Walter Meierjohann for HOME, at Victoria Baths
Separation, directed by Elizabeth Newman for Octagon Theatre, Bolton

Best Visiting Production
The Curious Incident Of the Dog In The Night-Time, from the National Theatre, at The Lowry
The Events, from Actors Touring Company, at Number One First Street
Not I, Footfalls and Rockaby, from the Royal Court Theatre, at The Lowry
The Pride, from Jamie Lloyd Productions, at the Opera House
Shakespeare’s Othello, from Frantic Assembly, at The Lowry

The Brynteg Award for Best Musical
20th Century Boy, at the Opera House
Dirty Rotten Scoundrels, at the Opera House
Jersey Boys, at the Palace Theatre
Little Shop Of Horrors, at the Royal Exchange
Love Story, at the Octagon Theatre, Bolton

Robert Robson Award for Dance
Beauty Of The Beast, from Company Chameleon, at The Lowry
Cinderella, from Northern Ballet Theatre, at the Palace Theatre
Le Corsaire, from English National Ballet, at the Palace Theatre
Dracula, from Mark Bruce Productions, at Contact Theatre
Lord Of The Flies, from New Adventures, at The Lowry

Opera
Götterdämmerung, from Opera North, at The Lowry
Life On The Moon, from English Touring Opera, at Buxton Opera House
The Coronation Of Poppea, from Opera North, at The Lowry
The Girl Of The Golden West, from Opera North, at The Lowry
The Jacobin, from Buxton Festival, at Buxton Opera House

Design
Angel Meadow, at HOME, the Edinburgh Castle, Ancoats
Journey’s End, at the Octagon Theatre, Bolton
Little Shop Of Horrors, at the Royal Exchange
Romeo and Juliet, at HOME at Victoria Baths
The Life And Times Of Mitchell And Kenyon, at Oldham Coliseum

Best Newcomer
Emily Barber, in Billy Liar, at the Royal Exchange
Wil Coban, in Romeo And Juliet, at HOME at Victoria Baths
Dominic Myerscough, in Icarus, at the Lowry Studio
Maeve O’Sullivan, in Close The Coalhouse Door, at Oldham Coliseum

Best New Play
An August Bank Holiday Lark, by Deborah McAndrew, at Oldham Coliseum
In My Bed, by Rebekah Harrison, at 24:7 Theatre Festival, New Century Hall
This May Hurt A Bit, by Stella Feehilly, at the Octagon Theatre, Bolton
Watching Goldfish Suffocate, by David Degiorgio and Craig Hepworth, at the Great Northern Playhouse

Best Studio Production
Amsterdam, from Afrique Performs, at Contact Theatre
He Had Hairy Hands, from Kill The Beast Company, at the Lowry Studio
Solfatara, from Atresbandes at the Lowry Studio
The C Project, from Working Progress Theatre Company at the Lowry Studio

Best Fringe Production
In My Bed, from Milk And Two Sugars Company, for 24:7 Theatre Festival, at New Century Hall
Life’s A Gatecrash, from PACT Theatre Company at The Kings Arms, Salford
The Tongue Twister, from 24:7 Theatre Festival, at New Century Hall
Thick As Thieves, from Hard Graft Theatre Company, at ReTale, Oldham Mumps
Watching Goldfish Suffocate, from Vertigo Theatre, at the Great Northern Playhouse

Best Studio Performance
Ellie Kendrick, in Pests, at the Royal Exchange Studio
Sinèad Matthews, in Pests, at the Royal Exchange Studio
Amaka Okafor, in Bird, at the Bill Naughton Studio, Octagon Theatre, Bolton

Best Fringe Performance
Jarreau Benjamin, in Len Johnson Fighter, at the Kings Arms, Salford
David Degiorgio, in Watching Goldfish Suffocate, at The Great Northern Playhouse
Caitlin Howard, in The Alphabet Girl, at the Kings Arms, Salford
OIivia Sweeney, in In My Bed, at 24:7 Theatre Festival, New Century Hall
John Weaver, in Afterglow, at 24:7 Theatre Festival, New Century Hall

Best Ensemble
Alice In Wonderland, at the Octagon Theatre, Bolton
Angel Meadow, at HOME, the Edinburgh Castle, Ancoats
Close The Coalhouse Door, at Oldham Coliseum
Romeo And Juliet, at HOME, Victoria Baths
This May Hurt A Bit, by Out Of Joint Theatre Company, at the Octagon Theatre, Bolton

Best Special Entertainment
Barry Humphries, in Eat, Pray, Laugh at the Opera House
Best of BE Festival, at Number One First Street
Cirque Berserk, at The Lowry
In The Night Garden, at the Trafford Centre
Robin Cousins’ Ice, at The Lowry

The 2013 Manchester Theatre Awards winners in full

Best Actor:
Kenneth Branagh, Macbeth, Manchester International Festival

Best Actress:
Cush Jumbo, A Doll’s House, Royal Exchange

Best Supporting Actor:
Ray Fearon, Macbeth, Manchester International Festival

Best Supporting Actress:
Shirley Darroch, Chicago, Oldham Coliseum

Best Actor in a Visiting Production:
Julian Glover, Maurice’s Jubilee, Opera House

Best Actress in a Visiting Production:
Catherine Kinsella, Rutherford and Son, The Lowry

Best Production:
Macbeth, Manchester International Festival

Best Visiting Production:
War Horse, National Theatre at The Lowry

Best Musical:
Singin’ In The Rain, Opera House

Best opera:
Otello, Opera North, The Lowry

The Robert Robson award for dance:
Michael Clark Triple Bill, The Lowry

Best Design:
The Old Woman, Manchester International Festival, Palace Theatre

Best Newcomer:
Freya Sutton, Hairspray, The Lowry

Best New Play:
Away From Home, 24:7 Theatre Festival

Best Studio Production:
Brilliant Adventures, Royal Exchange Studio

Best Fringe Production:
The Best, Lass O’Gowrie

Best Studio Performance:
Robert Lonsdale, Brilliant Adventures, Royal Exchange Studio

Best Fringe Performance:
Rob Ward, Away From Home, 24:7 Theatre Festival

Best Ensemble:
Chicago, Oldham Coliseum

Best Special Entertainment:
Dick Whittington, Opera House

Special Achievement Award –
Chris Honer, Library Theatre, Manchester

The Stage Door Foundation award for excellence:
Lip Service

The 2013 Manchester Theatre Awards nominations

Best Actor
David Birrell, Sweeney Todd, Royal Exchange
Kenneth Branagh, Macbeth, Manchester International Festival, St Peter’s Church
Nigel Cooke, To Kill A Mockingbird, Royal Exchange
Paul Webster, Sugar Daddies, Oldham Coliseum
Jack Wilkinson, David Copperfield, Oldham Coliseum

Best Actress
Marianne Benedict, Chicago, Oldham Coliseum
Cush Jumbo, A Doll’s House, Royal Exchange
Gillian Kearney, Educating Rita, Library at The Lowry
Alex Kingston, Macbeth, Manchester International Festival, St Peter’s Church
Maxine Peake, Masque Of Anarchy, Manchester International Festival, Albert Hall
Shannon Tarbet, To Kill A Mockingbird, Royal Exchange

Best Actor in a Supporting Role
Ray Fearon, Macbeth, Manchester International Festival, St Peter’s Church
Kieran Hill, The Glass Menagerie, Octagon Theatre Bolton
Robin Simpson, David Copperfield, Oldham Coliseum

Best Actress in a Supporting Role
Sally Bankes, That Day We Sang, Royal Exchange
Shirley Darroch, Chicago, Oldham Coliseum
Heather Phoenix, Sugar Daddies, Oldham Coliseum
Kelly Price, That Day We Sang, Royal Exchange

Best Actor in a Visiting Production
Paul Michael Glaser, Fiddler On The Roof, The Lowry
Julian Glover, Maurice’s Jubilee, Opera House
Louis Maskell, West Side Story, Palace
Barrie Rutter, Rutherford and Son, The Lowry
Tim Treloar, Birdsong, Oldham Coliseum

Best Actress in a Visiting Production
Michele Dotrice, The Ladykillers, The Lowry
Katie Hall, West Side Story, Palace
Catherine Kinsella, Rutherford and Son, The Lowry
Karen Mann, Fiddler On The Roof, The Lowry
Sian Phillips, People, The Lowry

Best Production
Of Mice and Men, directed by David Thacker, Octagon Theatre Bolton
Macbeth, directed by Rob Ashford, Manchester International Festival, St Peter’s Church
The Accrington Pals, directed by James Dacre, Royal Exchange
The Glass Menagerie, directed by David Thacker, Octagon Theatre Bolton
The Old Woman, directed by Robert Wilson, Manchester International Festival, Palace
To Kill A Mockingbird, directed by Max Webster, Royal Exchange

Best Visiting Production
Birdsong, The Original Theatre Company and Birdsong Productions Ltd, Oldham Coliseum
The Full Monty, Sheffield Theatres, The Lowry
The Ladykillers, Liverpool Everyman and Playhouse / Fiery Angel, The Lowry
The Pirates Of Penzance, Scottish Opera and D’Oyly Carte, Opera House
Twelfth Night, Propeller, The Lowry
War Horse, National Theatre, The Lowry

Best Musical
Chicago, Oldham Coliseum
Fiddler On The Roof, The Lowry
Paradise Moscow, Royal Northern College Of Music
Singin’ In The Rain, Opera House
Sweeney Todd, Royal Exchange
Wicked, Palace

Opera
Festival of Britten (Peter Grimes / A Midsummer Night’s Dream / Death In Venice), Opera North, The Lowry
La Finta Giardiniera, Buxton Festival
L’Elisir d’Amore, Royal Northern College Of Music
La Voix Humaine, Buxton Festival
Otello, Opera North, The Lowry

Dance
Aladdin, Birmingham Royal Ballet, The Lowry
Michael Clark Triple Bill, The Lowry
Rambert, The Lowry
Richard Alston Dance Company, The Lowry
The Chelsea Hotel, Earthfall, The Lowry

Design
La Colombe/La Princesse Jaune, design Lez Brotherston; light John Bishop, Buxton Festival
Macbeth, design Christopher Oram; light Neil Austin; sound Christopher Shutt, Manchester International Festival, St Peter’s Church
Of Mice and Men, design and light Ciaran Bagnall; sound Andy Smith; costume designer Mary Horan, Octagon Theatre Bolton
The Accrington Pals, design Jonathan Fensom; light Charles Balfour; sound Emma Laxton, Royal Exchange
The Old Woman, designer/director Robert Wilson; sound Marco Oilvieri; light A J Weissbard, Manchester International Festival, Palace
The Machine, design Lucy Osborne; light Mark Henderson; sound Ian Dickinson/Autograph; video Andrzej Goulding, Manchester International Festival, Upper Campfield Market

Best Newcomer
Marcus Collins, Hairspray, The Lowry
Laura Elsworthy, The Accrington Pals, Royal Exchange
Nathan Ives-Moiba, Tull, Octagon Theatre Bolton
Freya Sutton, Hairspray, The Lowry
Nathan Wiley, The Glass Menagerie, Octagon Theatre Bolton

Best New Play
Away From Home, by Rob Ward and Martin Jameson, 24:7 Festival
Brilliant Adventures, by Alistair McDowall, Royal Exchange Studio
Cannibals, by Rory Mullarkey, Royal Exchange
Flesh, by Sarah McDonald Hughes, Royal Exchange Studio

Best Studio Production
A Wondrous Place, Royal Exchange Studio
Brilliant Adventures, Royal Exchange Studio
That Is All You Need To Know, The Lowry Studio

Best Fringe Production
Away From Home, Working Progress Theatre, 24:7 Festival
Little Shop of Horrors, Kings Arms
Mary Bell by Mary Bell, Studio Salford
The Best, Lass O’Gowrie
Word:Play, Box Of Tricks, various venues
Withnail and I, Shred Productions, Lass O’Gowrie

Best Studio Performance
Joseph Arkley, Brilliant Adventures, Royal Exchange Studio
David Judge, Pages From My Songbook, Royal Exchange Studio
Robert Lonsdale, Brilliant Adventures, Royal Exchange Studio
Gerry McLaughlin, Mugabeland!, The Lowry Studio

Best Fringe Performance
Rebecca Fenwick, Spoonface Steinberg, The Swan, Dobcross and tour
Stella Grundy, The Rise and Fall Of A Northern Star, Studio Salford
Dickie Patterson, The Best, Lass O’Gowrie
David Slack, Withnail and I, Lass O’Gowrie
Rob Ward, Away From Home, 24:7 Theatre Festival

Best Ensemble
Chicago, Oldham Coliseum
David Copperfield, Oldham Coliseum
Duck!, Z-Arts Manchester
Manchester Sound: The Massacre, Library
Of Mice and Men, Octagon Theatre Bolton

Best Special Entertainment
Dick Whittington, Opera House
Jack and the Beanstalk, Oldham Coliseum
Strictly Confidential, The Lowry
Sutra, The Lowry