The 2012 Manchester Theatre Awards winners in full

Best Production:
Wonderful Town, directed by Braham Murray for the Royal Exchange at The Lowry

Best Studio Production:
Black Roses, Royal Exchange Studio

Best New Play:
Snookered by Ishy Din, Oldham Coliseum

Best Visiting Production:
Julius Caesar, Royal Shakespeare Company at The Lowry

Best Fringe:
All The Bens by Ian Townsend, 24:7 Theatre Festival

Best Special Entertainment:
Star Cross’d
, Oldham Coliseum

Best Design:
Wonderful Town for the Royal Exchange at The Lowry

Best Opera:
Don Giovanni, Opera North, The Lowry

Best Actress in a Visiting Production:
Siân Phillips, Cabaret, The Lowry

Best Actor in a Visiting Production:
Ray Fearon, Julius Caesar, Royal Shakespeare Company at The Lowry

Best Actor:
Christopher Ravenscroft, The Winslow Boy, Bolton Octagon

Best Actress:
Maxine Peake, Miss Julie, Royal Exchange

Best Performance in a Studio Production:
Julie Hesmondhalgh, Black Roses, Royal Exchange Studio

Best Supporting Actor:
Christopher Villiers, The Winslow Boy, Bolton Octagon

Best Supporting Actress:
Natalie Grady, The Daughter-in-Law, the Library Theatre

Best Newcomer:
Tamla Kari, Saturday Night and Sunday Morning, Royal Exchange

Best Ensemble:
Arabian Nights
, the Library Theatre

Best Musical:
The Lion King, Palace Theatre

Best Dance:
Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, The Lowry

Special Award:
Porl Cooper

The 2012 Manchester Theatre Awards nominations

Best Actor
Justin Moorhouse, Two, Royal Exchange
Christopher Ravenscroft, The Winslow Boy, Bolton Octagon
Clifford Samuel, Obama the Mamba,
President Of The Slums, Lowry
Ed Gaughan, Midsummer Night’s Dream, Royal Exchange


Best Actress
Victoria Elliott, Two, Royal Exchange
Lucy van Gasse, Wonderful Town, Lowry
Maxine Peake, Miss Julie, Royal Exchange
Lysette Anthony, Lady Windermere’s Fan, Royal Exchange
Imogen Stubbs, Orpheus Descending, Royal Exchange

Best supporting actor
John Branwell, Alfie, Bolton Octagon
Antony Eden, Taking Steps, Oldham Coliseum
Russell Dixon, Macbeth, Bolton Octagon
Christopher Villiers, The Winslow Boy, Bolton Octagon

Best supporting actress
Natalie Grady, The Daughter-in-Law, Library Theatre
Clare Calbraith, Saturday Night And Sunday Morning, Royal Exchange
Carla Henry, Miss Julie, Royal Exchange
Maggie Service, The Country Wife, Royal Exchange

Best Actor in a Visiting Production
Karl Davies, Henry V and The Winter’s Tale, Lowry
John Owen-Jones, The Phantom of the Opera, Palace
Ray Fearon, Julius Caesar, Lowry
Robert Bathurst, Blue/Orange, Opera House

Best New Play
The Gatekeeper, by Chloe Moss, Royal Exchange Studio
Snookered, by Ishy Din, Oldham Coliseum
Towers Of Babel, by Nick Yardley, 24:7 Theatre Festival
Obama the Mamba, President Of The Slums, by Kevin Fegan, Lowry

Best Actress in a Visiting Production
Josefina Gabrielle, The King and I, Lowry
Elaine C Smith, I Dreamed a Dream, Palace
Sian Phillips, Cabaret, Lowry

Best Performance in a Studio Production
Tricia Kelly, The Gatekeeper, Royal Exchange Studio
Fred Bloom, No Sleep For The Haunted, Lowry Studio
Reuben Johnson, Wrecked, Lowry Studio
Julie Hesmondhalgh, Black Roses, Royal Exchange Studio
Rachel Austin, Black Roses, Royal Exchange Studio

Best Production
The Winslow Boy, Bolton Octagon
Orpheus Descending, Royal Exchange
Arabian Nights, Library Theatre
Wonderful Town, Royal Exchange/The Halle/
Lowry, at the Lowry


Opera

Giulio Cesare, Opera North, Lowry
Xerxes, Royal Northern College of Music
Hansel and Gretel, Clonter Opera
The Maiden in the Tower/ Kashchei The
Immortal, Buxton Festival
Don Giovanni, Opera North, Lowry


Dance

Hofesh Shechter – Political Mother, Lowry
Danza Contemporanea de Cuba, Lowry
Lyric Pieces, Birmingham Royal Ballet, Buxton Opera House
Some Like It Hip Hop, Zoo Nation, Lowry
Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, New Adventures Production, Lowry


Best Visiting Production

DNA, Hull Truck, Royal Exchange Studio
Love’s Labour’s Lost, Northern Broadsides/
New Vic Theatre, Buxton Opera House
Our Country’s Good, Out Of Joint/Bolton Octagon, at Bolton Octagon
Julius Caesar, Royal Shakespeare Company, Lowry
Blue/Orange, Theatre Royal Brighton production, Opera House


Best Musical
The Phantom of the Opera, Palace
Carousel, Lowry
9 – 5, Opera House
American Idiot, Palace
The Lion King, Palace

Best Special Entertainment
The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy Radio Show Live!, Opera House
Translunar Paradise, Lowry
Star Cross’d, Oldham Coliseum
Cinderella, Oldham Coliseum

Best Design
Manchester Lines, Library Theatre
Wonderful Town, Lowry
The Hound of the Baskervilles, Oldham Coliseum
Hansel and Gretel, Clonter Opera
Arabian Nights, Library Theatre

Best Studio Production
Days Of Light, Starving Artists, Royal Exchange Studio
Snookered, Tamasha/Oldham Coliseum/Bush
Theatre, Oldham University
Black Roses, Royal Exchange Studio
London, Paines Plough/Live Theatre and Salisbury
Playhouse, Royal Exchange Studio

Best Ensemble
Snookered, Oldham Coliseum
Star Cross’d, Oldham Coliseum
All the Bens, 24:7 Theatre Festival
Arabian Nights, Library Theatre


Best Newcomer
Tamla Kari, Saturday Night And Sunday
Morning, Royal Exchange
Anna Wheatley, Peter Pan, Octagon

Best Fringe
JB Shorts, Real Life Theatre Co,
Joshua Brooks, Manchester
All the Bens, 24:7 Theatre Festival
The Cell, 24:7 Theatre Festival
The Bubbler, Studio Salford

The 2011 Manchester Theatre Awards nominations

OPERA
Albert Herring, Royal Northern College of Music
Gianni Schicchi, English Touring Opera, Buxton Opera House
Lucia di Lammermoor, Clonter Opera
The Portrait, Opera North, The Lowry
Utopia Ltd, Gilbert & Sullivan Festival, Buxton Opera House

DANCE
Carlos Acosta, The Lowry
Cinderella, Birmingham Royal Ballet,The Lowry
Danish Dance Theatre, Triple Bill, The Lowry
Richard Alston Dance Company, Triple Bill, The Lowry Continue reading “The 2011 Manchester Theatre Awards nominations”