Winner of 2019 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Stuart Thompson (LAMDA) 

Runner-up

Paige Fenlon (Bird College)

Special prize

Jamie Bogyo (RADA)

Finalists

Louise Cowling (The Hammond School, Chester)
Aliza Vakil (Royal Conservatoire of Scotland)
Samantha Bingley (Brunel University)
Oisín Nolan-Power (Royal Academy of Music)
Lily Kerhoas (Royal Academy of Music)
Lucy Reynolds (Royal Welsh College of Music and Drama)
Cameron Burt (Guildford School of Acting)
Niamh James (Royal Central School of Speech and Drama)
Ahmed Hamad (ArtsEd)

Finalists of 2019 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Louise Cowling (The Hammond School, Chester)
Jamie Bogyo (RADA)
Aliza Vakil (Royal Conservatoire of Scotland)
Samantha Bingley (Brunel University)
Oisín Nolan-Power (Royal Academy of Music)
Lily Kerhoas (Royal Academy of Music)
Lucy Reynolds (Royal Welsh College of Music and Drama)
Cameron Burt (Guildford School of Acting)
Niamh James (Royal Central School of Speech and Drama)
Ahmed Hamad (ArtsEd)
Stuart Thompson (LAMDA) 
Paige Fenlon (Bird College)

Host: Joanna Riding
Judges: Edward Seckerson (Chair), Julia McKenzie, Daisy Maywood, Peter Polycarpou, Gareth Valentine

Winner of 2018 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Alex Cardall (ArtsEd)

Runner-up

James Stirling (Mountview Academy of Theatre Arts)

Third runner-up

Shelby Flannery (LAMDA)

Finalists

Will Carey (Guildford School of Acting)
Emily Beresford (The Hammond, Chester)
Sabi Perez (RADA)
Dónal Finn (LAMDA)
Bonnie Badoo (Bristol Old Vic Theatre School)
Elliott Wooster (Royal Central School of Speech and Drama)
Pedro Leandro (Bristol Old Vic Theatre School)
Amara Okereke (ArtsEd)
Thomas Grant (Royal Academy Of Music)

Finalists of 2018 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Will Carey (Guildford School of Acting)
Alex Cardall (ArtsEd)
Emily Beresford (The Hammond, Chester)
Sabi Perez (RADA)
James Stirling (Mountview Academy of Theatre Arts)
Dónal Finn (LAMDA)
Bonnie Badoo (Bristol Old Vic Theatre School)
Shelby Flannery (LAMDA)
Elliott Wooster (Royal Central School of Speech and Drama)
Pedro Leandro (Bristol Old Vic Theatre School)
Amara Okereke (ArtsEd)
Thomas Grant (Royal Academy Of Music)

Host: Tracie Bennett
Judges: Edward Seckerson (Chair), Rebecca Trehearn, Rebecca Caine, David Benedict & Stephen Ridley

Winner of 2017 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Izuka Hoyle (ArtsEd)

Runner-up

Shaq Taylor (Arts Educational School)

Third runner-up

Oscar Conlon-Morrey (Mountview Academy of Theatre Arts)

Finalists

Georgia Frost
Tom Blackmore (London College of Music)
Emma Rendell (LAMDA)
Rob Peacock (London School of Musical Theatre)
Georgia Richardson (Italia Conti Academy of Theatre Arts)
Katie Buchholz (RADA)
Jack Whittle (Guildford School of Acting)
Verity Blyth (Bristol Old Vic Theatre School)
Joe Wiltshire Smith (Royal Welsh College of Music & Drama)

Finalists of 2017 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Georgia Frost
Tom Blackmore (London College of Music)
Emma Rendell (LAMDA)
Rob Peacock (London School of Musical Theatre)
Georgia Richardson (Italia Conti Academy of Theatre Arts)
Shaq Taylor (Arts Educational School)
Katie Buchholz (RADA)
Jack Whittle (Guildford School of Acting)
Verity Blyth (Bristol Old Vic Theatre School)
Oscar Conlon-Morrey (Mountview Academy of Theatre Arts)
Izuka Hoyle (ArtsEd)
Joe Wiltshire Smith (Royal Welsh College of Music & Drama)

Host: Clive Rowe
Judges: Edward Seckerson (Chair), Janie Dee, Simon Lee, Rachel Kavanaugh and Alex Young

Winner of 2016 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Courtney Bowman (Guildford School Of Acting)

Runner-up

Eleanor Jackson (Bristol Old Vic Theatre School)

Finalists

Kirsty Ingram (ArtsEd)
Abigail Fitzgerald (Liverpool Institute for Performing Arts)
Dafydd Gape (Royal Welsh College of Music and Drama)
Tabitha Tingey (Royal Conservatoire of Scotland)
Adam Small (Mountview Academy of Theatre Arts)
Ashley Reyes (LAMDA)
Callum McGuire (Oxford School of Drama)
Lauren Drew (Mountview Academy of Theatre Arts)
Emily Day (Performance Preparation Academy)
Edward Laurenson

Finalists of 2016 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Kirsty Ingram (ArtsEd)
Abigail Fitzgerald (Liverpool Institute for Performing Arts)
Dafydd Gape (Royal Welsh College of Music and Drama)
Tabitha Tingey (Royal Conservatoire of Scotland)
Adam Small (Mountview Academy of Theatre Arts)
Ashley Reyes (LAMDA)
Callum McGuire (Oxford School of Drama)
Lauren Drew (Mountview Academy of Theatre Arts)
Eleanor Jackson (Bristol Old Vic Theatre School)
Emily Day (Performance Preparation Academy)
Edward Laurenson
Courtney Bowman (Guildford School Of Acting)

Host: Julian Ovenden
Judges: Edward Seckerson (Chair), Jason Carr, Sophie-Louise Dann, Anne Reid and Thea Sharrock

Winner of 2015 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Erin Doherty (Bristol Old Vic Theatre School)

Honourable mention

Leah West (ArtsEd)

Finalists

Emily Onsloe (Guildhall School of Music & Drama)
Ewan Black (Bristol Old Vic Theatre School)
Lydia White (Hills Road Sixth Form College)
Luke Farrugia (Royal Central School of Speech & Drama)
Charlotte Vaughan (Royal Academy of Music)
Corey Jones (South Gloucestershire and Stroud College)
Nick Shirm (Guildhall School of Music and Drama)
Amy Bridges (The MTA)
Grant McConvey (Guildford School of Acting)
Natalie Thorn (Performance Preparation Academy)

Finalists of 2015 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Emily Onsloe (Guildhall School of Music & Drama)
Ewan Black (Bristol Old Vic Theatre School)
Lydia White (Hills Road Sixth Form College)
Luke Farrugia (Royal Central School of Speech & Drama)
Charlotte Vaughan (Royal Academy of Music)
Leah West (ArtsEd)
Corey Jones (South Gloucestershire and Stroud College)
Erin Doherty (Bristol Old Vic Theatre School)
Nick Shirm (Guildhall School of Music and Drama)
Amy Bridges (The MTA)
Grant McConvey (Guildford School of Acting)
Natalie Thorn (Performance Preparation Academy)

Host: Michael Xavier
Judges: Edward Seckerson (Chair), Julia McKenzie, Elaine Paige, Laura Pitt Pulford, John Wilson and Jamie Lloyd