2020 Offie Award Winners

DESIGN

Design: Costume
WINNER – Adrian Gee, Amour, Charing Cross Theatre
Emily Bestow, 42nd Street, Upstairs at the Gatehouse
Hannah Wolfe , Great Expectations, National Youth
Theatre, Southwark Playhouse

Design: Set
WINNER – Diego Pitarch, Night of the Living Dead – Live!,
Pleasance
Justin Williams, Whistle Down the Wind, Union
Theatre
Lee Newby, The View UpStairs, Soho Theatre
Rachael Ryan, Thrill Me, Hope Theatre

Design: Sound
Benjamin Grant, The War of the Worlds, New Diorama
Lex Kosanke, Hunger, Arcola
WINNER – Matt Eaton, All’s Well That Ends Well, Guildford Bard,
Jermyn Street Theatre
Xana, Blood Knot, Orange Tree

Design: Lighting
Christopher Nairne, Preludes, Southwark Playhouse
Clancy Flynn, An Act of God, Vaults
WINNER – Jessica Hung Han Yun, Equus, English Touring Theatre,
Theatre Royal Stratford East
Nic Farman, Night of the Living Dead – Live!, Pleasance

Design: Video
Andrzej Goulding, The Unreturning, Theatre Royal
Stratford East
WINNER – Ben Bull, Baby Reindeer, Bush Theatre
Douglas Baker, Moby Dick, Jack Studio Theatre Continue reading “2020 Offie Award Winners”

The finalists of The Offies 2020

The finalists for the 2020 Offies (for performances in 2019) have been announced and congratulations to all 89 mentioned below. A tip of the hat too to the 400+ nominees who you can find here.

DESIGN

Design: Costume
Adrian Gee, Amour, Charing Cross Theatre
Emily Bestow, 42nd Street, Upstairs at the Gatehouse
Hannah Wolfe , Great Expectations, National Youth
Theatre, Southwark Playhouse

Design: Set
Diego Pitarch, Night of the Living Dead – Live!,
Pleasance
Justin Williams, Whistle Down the Wind, Union
Theatre
Lee Newby, The View UpStairs, Soho Theatre
Rachael Ryan, Thrill Me, Hope Theatre

Design: Sound
Benjamin Grant, The War of the Worlds, New Diorama
Lex Kosanke, Hunger, Arcola
Matt Eaton, All’s Well That Ends Well, Guildford Bard,
Jermyn Street Theatre
Xana, Blood Knot, Orange Tree

Design: Lighting
Christopher Nairne, Preludes, Southwark Playhouse
Clancy Flynn, An Act of God, Vaults
Jessica Hung Han Yun, Equus, English Touring Theatre,
Theatre Royal Stratford East
Nic Farman, Night of the Living Dead – Live!, Pleasance

Design: Video
Andrzej Goulding, The Unreturning, Theatre Royal
Stratford East
Ben Bull, Baby Reindeer, Bush Theatre
Douglas Baker, Moby Dick, Jack Studio Theatre Continue reading “The finalists of The Offies 2020”

The 2019 London Evening Standard Theatre Awards – Shortlist announced

Proper award season is starting to kick into gear now with the reveal of the shortlist for the 2019 London Evening Standard Theatre Awards and an uncharacteristically strong set of nominations that will surprise a fair few. I had little love for Sweet Charity so I’d’ve bumped its nod for something else but generally speaking, I’m loving the love for Dorfman shows and the Royal Court and I hate the reminder that there’s a couple of things I mistakenly decided not to see (Out of Water, …kylie jenner)

BEST ACTOR in partnership with Ambassador Theatre Group
K. Todd Freeman Downstate, National Theatre (Dorfman)
Francis Guinan Downstate, National Theatre (Dorfman)
Tom Hiddleston Betrayal, Harold Pinter Theatre
Wendell Pierce Death of a Salesman, Young Vic & Piccadilly
Andrew Scott Present Laughter, Old Vic

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS in partnership with Christian Louboutin
Hayley Atwell Rosmersholm, Duke of York’s
Cecilia Noble Downstate, National Theatre (Dorfman) & Faith, Hope and Charity, National Theatre (Dorfman)
Dame Maggie Smith A German Life, Bridge
Juliet Stevenson The Doctor, Almeida
Anjana Vasan A Doll’s House, Lyric Hammersmith Continue reading “The 2019 London Evening Standard Theatre Awards – Shortlist announced”

Nominees for The Stage Debut Awards 2019

All winners will be announced at the awards ceremony at The Brewery, London on September 15, 2019 which will be streamed live on The Stage’s Facebook page.

Best Actress in a Play – sponsored by Audible

  • Liv Hill for Top Girls at the National Theatre, London
  • Urielle Klein-Mekongo for Yvette at the Bush Theatre, London
  • Lauren O’Leary for The Awkward Years at The Other Room, Cardiff
  • Bea Webster for Mother Courage at the Albion Electric Warehouse, Leeds

Best Actor in a Play – sponsored by Audible

  • Jamal Ajala for ear for eye at the Royal Court, London
  • Stuart Campbell for The Hunt at the Almeida Theatre, London
  • Patrick Gibson for Sweat at the Donmar Warehouse and the Gielgud Theatre, London
  • Ivan Oyik for Blue/Orange at the Birmingham Repertory Theatre, Birmingham

Continue reading “Nominees for The Stage Debut Awards 2019”