2013 Offie Award Winners

BEST MALE PERFORMANCE
Jasper Britton in Mother Adam at Jermyn Street 
Louis Maskell in The Fix at Union Theatre
Thomas Coombes in Barbarians at Tooting Arts Club
William Houston in Uncle Vanya at The Print Room

BEST FEMALE PERFORMANCE 
Aysha Kala in Khadija is 18 at Finborough Theatre
Eileen Atkins in All That Fall at Jermyn Street
Lucy Ellinson in Oh, The Humanity at Soho Theatre
Matti Houghton in Brimstone and Treacle at Arcola Theatre

BEST NEW PLAY
Lot and his God by Howard Barker at The Print Room 
Lungs by Duncan Macmillan by Paines Plough (Shoreditch Town Hall) 
Shivered by Philip Ridley at Southwark Playhouse

MOST PROMISING NEW PLAYWRIGHT
Caroline Bird for The Trojan Women at Gate Theatre
Ishy Din for Snookered at Bush Theatre
Nicholas Pierpan for You Can Still Make a Killing at Southwark Playhouse

BEST DIRECTOR
Lucy Bailey for Uncle Vanya at The Print Room 
Mark Leipacher for Mary Stuart at New Diorama Theatre
Sean Holmes for Desire Under The Elms and Midsummer Night’s Dream at Lyric Hammersmith

BEST LIGHTING DESIGNER
Ben Pacey for Autobiographer at Toynbee Studios 
Nicholas Holdridge for Events While Guarding the Bofors Gun at Finborough Theatre
Richard Howell for The Hairy Ape at Southwark Playhouse

BEST SET DESIGNER
Cherry Truluck for Mother Adam at Jermyn Street Theatre
David Woodhead for Cornelius at Finborough Theatre
James Turner for Mercury Fur at Old Red Lion Theatre

BEST SOUND DESIGNER
Andrew Johnson for Mack and Mabel at Southwark Playhouse
Melanie Wilson for Autobiographer at Toynbee Studios 
Tom Haines/Chris Branch for Midsummer Night’s Dream at Lyric Hammersmith

BEST COSTUME DESIGNER
Alice Walkling for Boy Meets Boy at Jermyn Street Theatre
Kingsley Hall for Goodnight Mrs Calabash at Upstairs At The Gatehouse 
Sophia Simensky for Events While Guarding the Bofors Gun at Finborough Theatre

BEST CHOREOGRAPHER
Lee Proud for Mack and Mabel at Southwark Playhouse 
Racky Plews for Once Upon A Mattress at Union Theatre
Robbie O’Reilly for Curtains at the Landor

BEST ENSEMBLE
Faction season at New Diorama Theatre 
Midsummer Night’s Dream at Lyric Hammersmith
Roundabout season at Shoreditch Town Hall

BEST PRODUCTION
A Midsummer Night’s Dream at Lyric Hammersmith 
Mercury Fur at Old Red Lion Theatre
Uncle Vanya at The Print Room

BEST PRODUCTION FOR YOUNG PEOPLE
Something Very Far Away at Unicorn Theatre
The Good Neighbour at BAC
The Tear Thief at Little Angel

BEST OPERA PRODUCTION
Cosi fan Tutte by Hampstead Garden Opera at Upstairs at The Gatehouse
La Traviata by The Merry Opera Company at Upstairs at The Gatehouse
Unexpected Opera’s Opera Naked at The Forge

BEST MUSICAL PRODUCTION
Boy Meets Boy at Jermyn Street Theatre 
Floyd Collins at Southwark Playhouse

The Fix at Union Theatre

BEST NEW MUSICAL
A Winter’s Tale at the Landor 
(there were no runners-up in this category as the Panel agreed that the shortlist should be as short as it needs to be)

THE TBC AWARD
Brand New Ancients at BAC
Motor Show at Greenwich Peninsula 
You l see (me sailing in antarctica) at the National Theatre

BEST PRODUCER
Danielle Tarento
Fuel
Peter Huntley

BEST ARTISTIC DIRECTOR
Chris Smyrnios at Southwark Playhouse
Gene David Kirk at Jermyn Street Theatre
George Perrin and James Grieve at Paines Plough
Neil McPherson at Finborough Theatre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *