2015 Offie Award Finalists

Best Female
Linda Bassett for Visitors at The Bush and the Arcola Theatre
Laura Jane Matthewson for Dogfight at Southwark Playhouse 
Shannon Tarbet for The Edge Of Our Bodies at The Gate

Best Supporting Female
Leila Crerar for Martine at Finborough Theatre
Vicki Lee Taylor for Carousel at Arcola Theatre
Thea Jo Wolfe for Singing In The Rain at Upstairs At The Gatehouse

Best Male
Patrick O’Kane for Quietly at Soho Theatre
Harry Lloyd for Notes From Underground at The Print Room, Coronet
Robin Soans For Visitors at the Bush and Arcola Theatre

Best Supporting Male
Sam Adamson for The Glasshouse at Tristan Bates Theatre
Joe Caffrey for Wet House at Soho Theatre
Simon Scardifield for Punishment Without Revenge at Arcola Theatre

Best New Play
Carthage by Chris Thompson at Finborough Theatre
Pomona by Alistair McDowall at Orange Tree Theatre
Visitors by Barney Norris at The Bush and Arcola Theatre

Most Promising New Playwright
Deborah Bruce for The Distance at Orange Tree Theatre
Barney Norris for Visitors at The Bush and Arcola Theatre
Chris Thompson for Carthage at Finborough Theatre

Best Director
Ned Bennett for Pomona at Orange Tree Theatre
Jeff James for Stinkfoot at The Yard
David Mercatali for Dark Vanilla Jungle at Soho Theatre & Johnny Got His Gun at Southwark Playhouse

Best Lighting Designer
Elliot Griggs for Pomona at Orange Tree Theatre
Howard Hudson for In The Heights at Southwark Playhouse
Joshua Pharo for I’d Rather Goya Robbed Me Of My Sleep Than Some Other Arsehole at The Gate

Best Sound Designer
George Dennis for The Edge Of Our Bodies at The Gate
Theo Holloway for The Ring Cycle Plays at The Scoop
Isobel Waller Bridge for Incognito at The Bush

Best Set Designer
Signe Beckmann for A Handful Of Stars at Theatre503
Fly Davis for I’d Rather Goya Robbed Me Of My Sleep Than Some Other Arsehole at The Gate
Neil Irish for First Episode at Jermyn Street Theatre

Best Costume Designer
Fotini Dimou for Variation On A Theme at Finborough Theatre
Ele Slade for Usagi Yojimbi at Southwark Playhouse
Gabriella Slade for In The Heights at Southwark Playhouse

Best Choreographer
Lee Proud for Carousel at Arcola Theatre
Drew McOnie for In The Heights at Southwark Playhouse
Chris Whittaker for Singing In The Rain at Upstairs At The Gatehouse

Best Ensemble 
We Are Proud To Present at The Bush 
Beyond Caring at The Yard 
The Ring Cycle Plays at The Scoop

Best Production
Beyond Caring at The Yard 
Piranha Heights at The Old Red Lion
Pomona at Orange Tree Theatre

Best New Musical
Return of The Soldier by Tim Sanders and Charles Miller at Jermyn Street
The Lion by Benjamin Scheuer at St James’ Studio
The Realness produced by The Big House at Hackney Downs Studios

Best Musical Production
Carousel produced by Morphic Graffiti at Arcola Theatre
Dogfight produced by Danielle Tarento at Southwark Playhouse
Sweeney Todd produced by Tooting Arts Club at Harrington𠏋 Pie & Mash Shop

Best Opera Production
Albert Herring by Hampstead Garden Opera at Upstairs at The Gatehouse
The Blank Canvas by OperaUpClose at King’s Head Theatre
Triptych by ERRATICA at The Print Room

Best Production for Young People (under 8 years)
Minotaur at Polka Theatre
Peter Pan at Polka Theatre
Skitterbang Island at The Little Angel and Polka Theatre

Best Production for Young People (over 8yrs)
Albert Einstein Relatively Speaking at Southwark Playhouse
Alice on the Underground at Chickenshed Theatre
How Nigeria Became: A Story and A Spear That Didn’t Work at The Unicorn

Best TBC 
Ballad of The Burning Star by Theatre Ad Infinitum at Battersea Arts Centre
Oh I Can’t Be Bothered at Soho Theatre
This is How We Die by Christopher Brett Bailey by Oval House

Best Artistic Director
Mehmet Ergen at Arcola Theatre
Paul Miller at The Orange Tree
Paul Robinson at Theatre503

Best Producer
Rachel Edwards at Tooting Arts Club
Jake Orr and Eleanor Turney of A Younger Theatre
Sasha Regan at The Union

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *